Infostart.hu
eur:
352.57
usd:
308.38
bux:
139495.62
2026. június 22. hétfő Paulina
MACHELEN, FLEMISH BRABANT - DECEMBER 29: ESSO flags are seen on December 29, 2022 in Diegem, Belgium. Esso is a brand associated with the American oil company ExxonMobil. The name is derived from the initials of Standard Oil, when it was called, before 1911, Eastern States Standard Oil (ESSO). In 1972, this brand was largely replaced in the United States by the Exxon brand after purchasing Humble Oil, while Esso remained in widespread use elsewhere in the world. The American group ExxonMobil seized Wednesday the Court of Justice of the European Union against the tax on the superprofits of the energy giants decided by Brussels, which could according to the company discourage investments. Adopted at the end of September and officially called the temporary solidarity contribution, this charge is supposed to be paid by the producers and distributors of oil, gas and coal who have made enormous profits thanks to the surge in prices following the war in Ukraine. (Photo by Thierry Monasse/Getty Images)
Nyitókép: Thierry Monasse/Getty Images

Beperelte az Exxon az EU-t az olajcégek extraprofitadója miatt

Több pert is indított az amerikai olajtársaság, amely leányvállalatai által európai országokban is jelen van.

Az ExxonMobil szerdán bejelentette, hogy pert indított az Európai Unió hatóságai ellen az energiavállalatokra kivetett különadó miatt, amellyel az olajpiaci szereplők magas nyereségéből akarnak részesedést szerezni – írta a The Wall Street Journal. Az amerikai vállalat szerint a különadó kontraproduktív, mivel aláássa a befektetői bizalmat és visszafogja a befektetési hajlandóságot.

Az Exxon közölte, hogy német és holland leányvállalatai, a Mobil Erdgas-Erdöl és az ExxonMobil Producing Netherlands, szerdán keresetet nyújtottak be az Európai Bíróságon, a kereset a vállalatokra kivetett extra nyereségadó eltörlésére irányul.

A cikket idéző vg.hu emlékeztet: az Európai Unió Tanácsa szeptember végén tárgyalta és fogadta el az energiaszektort célzó EU-s különadó-rendelet tervezetét. Eszerint a tagállamok az energiaszektorban keletkező extraprofitból költségvetési bevételként részesülnek.

Az EU a többletnyereség megadóztatásán beszedett pénzt – amely a bizottság becslése szerint 25 milliárd euró lehet – a kiszolgáltatott háztartások, vállalatok és az energiaigényes iparágak megsegítésére akarja fordítani. Az adó alapja az elmúlt négy év átlagprofitja feletti rész, amelyre 20 százalékos adót vetnek ki.

Az Exxon csoportszinten közel 20 milliárd dolláros nyereséget ért el a harmadik negyedévben. A társaság pénzügyi igazgatója szerint az összeurópai adó kivetése legalább 2 milliárd eurónyi extrakiadást jelentene az olajvállalat számára 2023 végéig. A egyébként cég az elmúlt évtizedben 3 milliárd eurót fektetett a kontinens olajfinomító projektjeibe.

(A nyitóképen: a belga Diegem Esso benzinkútjai. Az európai hálózat az amerikai ExxonMobile céghez tartozik.)

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Az új köztársasági elnöknek azzal a tudattal kell vállalnia a megbízatását, hogy az jó eséllyel akár ideiglenes is lehet – jelentette ki a miniszterelnök egy hétfő esti interjúban. Magyar Péter azt is bejelentette, hogy a héten kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Budapesten kívül.

Horváth Péter: ötödiktől felfelé lehetne összevonni osztályokat

Egyre kevesebb diák van, ezért területekre, régiókra, településekre lebontva meg kell vizsgálni, hogyan lehetne optimálisabban megoldani a gyermekek elhelyezését – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy egy-egy összevonást csak komoly előkészítéssel érdemes elkezdeni, figyelembe véve a speciális, hátrányos helyzetű diákok igényeit.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Este is gyengül a forint

Este is gyengül a forint

A forint mind a dollárral mind pedig az euróval szemben gyengült hétfőn. Előbbi 352,5 felett, utóbbi 308,5 forint magasságában mozog. A brit fizetőeszköz enyhén gyengült a nap folyamán, és végül 1,324 dolláron állapodott meg, miután a Starmer lemondását követő hirtelen pánikban egészen 1,318 dollárig süllyedt. A befektetők a háborús híreket is figyelik: a közvetítőként fellépő Katar és Pakisztán közleménye szerint az Egyesült Államok és Irán megállapodott egy olyan ütemtervben, amely hatvan napon belül elvezethet a végleges egyezséghez. A hír hatására a kőolaj ára hordónként 1,6 százalékkal, 79,3 dollárra csökkent. Az árak esését ugyanakkor korlátozta, hogy Donald Trump amerikai elnök a konfliktus kiújulását vetítette előre, Teherán pedig a Hormuzi-szoros lezárásával fenyegetett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×