eur:
411.42
usd:
392.66
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Lubricating oil filling and packaging production line
Nyitókép: wenbin/Getty Images

Idén jól ment a Molnak, de a jövő év nagy kérdőjel az energetikában

Meglepetés volt a Molra kivetett 95 százalékos extraprofitadó. Ugyanakkor még a korábbi elvonással is éves szinten 800 milliárd forint nyereséggel számolhat idén a magyar olajtársaság – mondta az InfoRádióban Korányi G. Tamás.

Nyilván a Mol és az elemzők is számítottak arra, ha a kormány eltörli az üzemanyag-ársapkát, akkor ezt valahogy kompenzálja, hogy növelje a saját bevételeit, és a plusz pénzt nem fogja a Molnál hagyni – értékelt az InfoRádióban Korányi G. Tamás tőzsdei szakértő.

"A cégre kiszabott 25 százalékos extraprofitadót először júliusban 40 százalékra emelte a kormány, és sokan arra számítottak, hogy a benzinársapka eltörlésével ez fölmegy 60-70 százalékra. A 95 százalékos arány nagy meglepetés volt, és gyakorlatilag azt jelenti, hogy az Ural–Brent spread teljes nyereségét elvonja az állam. Ez jövőre, éves szinten – ha marad a mostani 25 dollár körüli különbség – mintegy 470-480 milliárd forintot jelent."

A spread azt jelenti, hogy az Ural típusú orosz olaj ára a világpiacon jóval alacsonyabb, és ez csővezetéken jön hozzánk, miközben a Brenté – tehát a nyugat-európai, északi-tengeri olaj, ami az európai energiapiacon meghatározza a petrolkémiai termékek, így a benzin és a dízelolaj árát is – ennél magasabb. A két ár közötti különbség régebben, a háború előtt nem volt több 5-10 dollárnál hordónként, ám a háború kitörése után, tavasszal, volt olyan pillanat, amikor már 37 dollár volt. Az őszi időszakban lecsökkent 20–22-re, míg az utóbbi egy hónapban stabilan beállt 25-26 dolláros különbségre.

Vagyis a Mol ennyivel olcsóbban jut alapanyaghoz, viszont nyilvánvalóan piaci áron adja a partnereinek. Kivéve december 6-ig a magyar kisfogyasztóknak eladott üzemanyagot, mert az ársapkás termékeken nem ért el nyereséget. Most viszont már minden termékén eléri, ezt vonták el tőle.

"Azért nem kell sajnálni a Molt, mert az első háromnegyed évben a benzinársapkával és még csökkentett elvonással együtt 650 milliárd forint profitot ért el.

Az éves profitja valószínűleg eléri a 800 milliárdot,

ami azt jelenti, hogy a tavalyi nagyon jó évet – ami után 300 forint osztalékot fizetett a részvényeseinek, 240 milliárd forint kifizetés történt – is túlszárnyalja idén. Sokan arra számítanak, hogy mivel a részvényesek között ott vannak az állami, egyetemi alapítványok – MCC-Mathias Corvinus Collegium, a Budapesti Corvinus Egytem, amelyek ebből finanszírozzák a működésüket –, azért a magas osztalékszint megmarad. Vagyis a remények szerint 300 forint vagy ahhoz közeli osztalék a jövő nyáron is leesik a részvényeseknek" – foglalta össze a tőzsdei szakértő.

Korányi G. Tamás szerint az viszont már nagy kérdés, hogy miként alakulnak a jövő évi eredmények: a spread, a kinti feldolgozott petrokémiai termékárak. És egyáltalán: az energetikában a jövő év egy nagy kérdőjel – hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy emiatt a relatíve magas Mol-árszint, a tőzsdei részvényár az utóbbi egy hétben bő 10 százalékkal esett.

"Nemcsak a Molt sújtó extraadóról van azonban szó ennél az árcsökkenésnél, hanem általában a magyar piac egészét érintő szkepszisről a brüsszeli huzavona miatt. Ugyanis az OTP-nél – ami még nagyobb forgalmú papír – is volt 7-8 százalékos áresés az elmúlt héten" – mutatott rá a szakértő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×