Magyarország ugyan kevésbé szeles terület, egyes országrészekben mégis az átlagosnál élénkebb a légmozgás - közölte az InfoRádióval az Országos Meteorológiai Szolgálat Éghajlati szakértője.
Lakatos Mónika elmondta, hogy vannak az országban olyan régiók, mint például az Alföld közepe, a Dunántúli középhegység és általában az Észak-Dunántúl, ahol az éves átlagnál magasabb, 3,5-4 méter per szekundumos szélsebességeket mérnek.
Ezek a területek alkalmasak szélerőművek telepítésére.
A technológia ugyanis az utóbbi években annyit fejlődött, hogy Magyarországon is hatékonyan hasznosítható lenne a szélenergia. Ezt már Méhes Martina, az Energiaklub ügyvezető és szakmai igazgatója mondta az InfoRádióban.
Ehhez azonban szükség lenne arra a jogszabályváltozásra, amit a technológiai és ipari miniszter szerint már fontolgat a kormány.
A jelenlegi szabályozás ugyanis a lakott területektől számított 12 kilométeren belül megtiltja a szélerőművek építését,
ez pedig gyakorlatilag ellehetetlenítette ennek a megújuló energiaforrásnak a terjedését. Emellett a villamosenergia-hálózathoz való csatlakozás lehetőségét is meg kellene teremteni, illetve a hálózat fejlesztése is szükséges lenne – hangsúlyozta Méhes Martina.
Felidézte: néhány hónappal ezelőtt a Mavir jelezte, hogy további időjárásfüggő megújulóenergia-forrásokat, így szélerőműveket sem tud a villamosenergia-hálózat befogadni. Hacsak a szélerőműparkot létesítő befektető nem fizeti ki a csatlakozási pont létesítését.
Az Energiaklub vezetője szerint azonban
"a szélerőművek üzemeltetése még akkor is jövedelmező lenne, ha a beruházók állami támogatás nélkül építenék ki a csatlakozási pontokat."
A szélerőművekkel nemcsak a befektetők, hanem az ország is jól járna – tette hozzá a szakember. Méhes Martina megjegyezte azt is, hogy világviszonylatban a szélenergia számít a legolcsóbb megújuló energiaforrásnak.