eur:
406.19
usd:
384.83
bux:
0
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Oil drums sitting over blue financial graph background. Selective focus. Horizontal composition with copy space. Oil prices and stock market and finance concept.
Nyitókép: muhammet sager/Getty Images

Szankciók ide vagy oda, jól teljesített az orosz olajóriás

A Rosznyefty orosz olajipari vállalat csütörtökön 13 százalékos nettó profitnövekedésről számolt be az első félévből, amihez a vállalat szerint hozzájárult a szigorú költségkontroll.

„A Rosznyefty a kedvezőtlen külső tényezők és a törvénytelen szankciók példátlan nyomása alatt állt” – idézi Igor Szecsin vezérigazgató szavait a Portfolio, emlékeztetve, hogy az orosz olajcégek az ukrajnai háború miatt nyugati szankciókkal szembesültek, amik akadályozzák a globális kereskedelmüket és megnehezítik a finanszírozást.

Oroszországból kivonultak a nyugati vállalatok, miután február 24-én megkezdődött a Moszkva által „különleges katonai műveletnek” nevezett ukrajnai háború. A brit BP februárban jelentette be, hogy lemond a Rosznyeftben lévő 19,75 százalékos részesedéséről.

A Rosznyefty közölte, hogy a január–júniusi időszakban az olajeladások 5,7 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, míg a cég adósságállománya 12 százalékkal csökkent az év elejéhez képest. „A magas működési hatékonyságnak és a megfelelő vezetői döntéseknek köszönhetően biztosítani tudtuk az üzletmenet folyamatosságát és stabil eredményeket tudtunk felmutatni” – tette hozzá Vlagyimir Putyin elnök régi szövetségese.

A Rosznyefty a BP olaj- és gáztartalékainak mintegy felét és termelésének egyharmadát adta. Júniusban Igor Szecsin azt mondta, a BP a kivonulás bejelentése ellenére továbbra is a cég legnagyobb magánrészvényese marad. Jelezte, hogy a BP osztalékát külön számlákra fogják átutalni, anélkül, hogy ezt részletezte volna. A Rosznyefty most azt közölte, hogy a BP továbbra is jogosult a 2021-re vonatkozó több mint 441 milliárd rubeles osztalékra.

A Reuters cikke szerint a Rosznyefty első félévi szénhidrogén-termelése elérte a napi 4,85 millió hordó olajegyenértéket, ami 1,5 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi időszakhoz képest, a 2021-ben elidegenített eszközök nélkül.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".

Navracsics Tibor az Arénában: radikalizálódik a hangulat a Balaton környékén

A Versenyképes Járások Program hátteréről és lényegéről, egyúttal a járások fontos szerepétől, továbbá a Balaton körüli helyzetről is beszélt Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Az Európai Unióról szólva azt mondta, hogy „változik a véleményklíma Magyarországgal kapcsolatban”, miközben azt is elmagyarázta, miért nehéz az egyébként kiválóan teljesítő Várhelyi Olivér helyzete.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×