Infostart.hu
eur:
399.01
usd:
339.59
bux:
100310.98
2025. július 23. szerda Lenke
Oil drums sitting over blue financial graph background. Selective focus. Horizontal composition with copy space. Oil prices and stock market and finance concept.
Nyitókép: muhammet sager/Getty Images

Szankciók ide vagy oda, jól teljesített az orosz olajóriás

A Rosznyefty orosz olajipari vállalat csütörtökön 13 százalékos nettó profitnövekedésről számolt be az első félévből, amihez a vállalat szerint hozzájárult a szigorú költségkontroll.

„A Rosznyefty a kedvezőtlen külső tényezők és a törvénytelen szankciók példátlan nyomása alatt állt” – idézi Igor Szecsin vezérigazgató szavait a Portfolio, emlékeztetve, hogy az orosz olajcégek az ukrajnai háború miatt nyugati szankciókkal szembesültek, amik akadályozzák a globális kereskedelmüket és megnehezítik a finanszírozást.

Oroszországból kivonultak a nyugati vállalatok, miután február 24-én megkezdődött a Moszkva által „különleges katonai műveletnek” nevezett ukrajnai háború. A brit BP februárban jelentette be, hogy lemond a Rosznyeftben lévő 19,75 százalékos részesedéséről.

A Rosznyefty közölte, hogy a január–júniusi időszakban az olajeladások 5,7 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, míg a cég adósságállománya 12 százalékkal csökkent az év elejéhez képest. „A magas működési hatékonyságnak és a megfelelő vezetői döntéseknek köszönhetően biztosítani tudtuk az üzletmenet folyamatosságát és stabil eredményeket tudtunk felmutatni” – tette hozzá Vlagyimir Putyin elnök régi szövetségese.

A Rosznyefty a BP olaj- és gáztartalékainak mintegy felét és termelésének egyharmadát adta. Júniusban Igor Szecsin azt mondta, a BP a kivonulás bejelentése ellenére továbbra is a cég legnagyobb magánrészvényese marad. Jelezte, hogy a BP osztalékát külön számlákra fogják átutalni, anélkül, hogy ezt részletezte volna. A Rosznyefty most azt közölte, hogy a BP továbbra is jogosult a 2021-re vonatkozó több mint 441 milliárd rubeles osztalékra.

A Reuters cikke szerint a Rosznyefty első félévi szénhidrogén-termelése elérte a napi 4,85 millió hordó olajegyenértéket, ami 1,5 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi időszakhoz képest, a 2021-ben elidegenített eszközök nélkül.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A tervek szerint a héten Isztambulban tárgyal az orosz és az ukrán delegáció a háborút érintő legfontosabb kérdésekről. Seremet Sándor, az Eurázsia Központ és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta: a találkozón inkább technikai részletekről egyeztethetnek a felek, az elmúlt időszak fejleményei alapján kevés az esély arra, hogy közeledjenek egymáshoz az álláspontok.

Faragó Tamás: most már a spanyol válogatott is félhet a magyaroktól

A kreativitásával tudta megnyerni a Szerbia elleni világbajnoki elődöntőt a férfi vízilabda-válogatott – mondta az InfoRádióban Faragó Tamás. A Nemzet Sportolója szerint Varga Zsolt együttese most olyan lendületben van, hogy megnyeri a csütörtöki finálét is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.23. szerda, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV-csoport vezérigazgatója
Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

A kereskedelmi háborús hírek és a vállalati gyorsjelentésekkel kapcsolatos várakozások mozgatják a napokban a tőzsdéket, a héten megkezdik a jelentési szezont az amerikai technológiai nagyvállalatok is, amelyeknek nagy szerepük volt az amerikai indexek idei csúcsdöntésében és amelyek az amerikai vállalati profitok emelkedéséből is nagyban kiveszik a részüket. Az ázsiai tőzsdéken nem volt határozott irány ma reggel, de a kínai index többhónapos csúcsra emelkedett a tibeti gát építésének hírére, míg az európai indexek csökkenéssel nyitottak és napközben sem javult a hangulat. Itthon a nap eseménye az MNB kamatdöntése volt, ami nem okozott meglepetést, ezt követően az amerikai részvényindexek töltötték egyértelmű és határozott irány nélkül a napot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×