eur:
411.12
usd:
394.58
bux:
79142.16
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

400 millió ember számára elegendő élelmiszert vesztünk az ukrán háborúval

Odessza, a világ élelmiszerkereskedelmének legnagyobb részét bonyolító kikötő a háború miatt nem képes tovább működni: a szakemberek új perspektívába helyezik az élelmiszerválságot.

Ukrajna a világ legnagyobb exportőre napraforgó-étolaj terén, búza és kukorica kivitelében pedig a negyedik legnagyobb szereplő a világpiacon. David Beasley, az ENSZ Világélelmezési Programjának igazgatója szerint a búzamennyiségnek, melyre nekik szükségük van, a fele származik Ukrajnából békeidőben.

"Ukrajna a világ kenyérkosara. Elég élelmiszert termesztenek ahhoz, hogy 400 millió embert etessenek. Nos, ennek vége. Látjuk, hogy az üzemanyagárak, az élelmiszerárak és a szállítási költségek megugrottak. Ez máris pusztítást okoz a legszegényebbek legszegényebbjei számára a világon. De ez nem csak a legszegényebbeket fogja érinteni, hanem mindenkit" - fogalmazott a CBS News cikke szerint

Évelen át nyögjük majd ezt a válságot

Arif Husein, a program közgazdásza szerint a háború hatásait éveken át érezhetjük majd világszerte.

"A mostani az az időszak, amikor a gazdáknak kukoricát kellene vetniük, de nem teszik. Miért nem teszik? Mert a gazdák is katonák. Miért? Mert nincs elég gázolaj. Vagy nézzük a búzát. Rovarirtó szerekre van szükség, műtrágya kellene, de ugyanazok a problémák.

Nincs munkaerő, nincs üzemanyag, nincs gép.

Becsléseink szerint a búzamennyiség 30-50 százaléka lesz betakarítva. Ez hatással lenne a világra? A pokolba is, igen, ez hatással lesz a világra" - mondta.

Újra kellene nyinti a kikötőket

David Beasley szerint el kellene érni, hogy a kikötőket megnyissák és meg is védjék, hogy az élelmiszer ki tudjon jutni az országból, illetve be is lehessen vinni oda.

"Ez humanitárius szükséglet, a világ azt követeli, hogy nyissák meg ezeket a kikötőket" - mondta.

Az ukrán éhezőkhöz is el kellene jutniuk

Beasley azt is elmondta, hogy a költségvetéséből 10 milliárd dollár hiányzik világszerte az üzemanyag, az élelmiszer és a szállítás növekvő költségei miatt. Ma az Élelmezési Világprogram 81 országban több mint 145 millió ember élelmezését tervezi idén.

"Már több mint 8 millió ember adagját csökkentettük 50 százalékra. Képzelje el, hogy azt kell mondania a gyermekének: csak a felét tudom adni annak, amire az egészséges táplálkozáshoz szükséged van!" - fogalmazott Beasley. Az Élelmezési Világprogram igazgatója saját elmondása szerint mindent megtesz, hogy az orosz felet rábírja arra: engedje be őket a háborús területekre, hogy segélyt juttathassanak, de nem sikerült előrelépést elérni az ügyben.

Címlapról ajánljuk
Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×