eur:
414.89
usd:
399.33
bux:
79576.75
2024. december 23. hétfő Viktória
Aerial view of combine harvester. Harvest of wheat field. Industrial footage on agricultural theme. Biofuel production from above. Agriculture and environment in European Union.
Nyitókép: abadonian/Getty Images

Humanitárius katasztrófával fenyeget a búzaexport hiánya

A háború gazdasági következményeiről készített OECD-jelentés alapján a szegénység és az éhezés megugrásához vezethet, ha a két ország búzakivitele kiesik. Szudánban és Líbiában máris tüntetéssorozat robbant ki a dráguló kenyér miatt. Titánszivacs, argon, neon - sok területen lehet gond a háború miatt.

A globális búzaexport 30 százalékát, a Közel-Kelet számos országában pedig a teljes búzaimport mintegy háromnegyedét adja az OECD szerint Oroszország és Ukrajna. A globális GDP viszonylag kis részét, 2 százalékát képviselik, ugyanakkor az élelmiszer-, ásványianyag- és energiaexportban betöltött jelentőségük miatt a konfliktus máris jelentős gazdasági és pénzügyi megrázkódtatásokat okozott, mivel az olaj-, gáz- és búzaárak az egekbe szöktek.

Az OECD szerint a pénzügyi piacokon és a nyersanyagárakban a háború kezdete óta tapasztalható éles mozgások tartós fennmaradása egy százalékpontot ronthat a globális gazdasági növekedésen és 2,5 százalékponttal növelheti az inflációt. Az európai gazdaság növekedése 1,4 százalékponttal csökkenhet a Sky News cikke szerint.

A mezőgazdaság többszörösen sújtott

"A háború és a kapcsolódó szankciók már most is globális zavarokat okoznak a pénzügyi és üzleti kapcsolatokban" - állapítja meg a jelentés, hozzátéve, hogy Ukrajna és Oroszország búzaexportjának teljes leállítása komoly hiányt eredményezhet számos feltörekvő és fejlődő gazdaságban. "Egyes országokban nemcsak a gazdasági válság, hanem a

humanitárius katasztrófák akut veszélye is fennállna,

a szegénység és az éhezés erőteljes növekedésével" - vélekednek.

Az országok gázellátása a műtrágyatermelés miatt is fontos, ennek megszakadása szintén a mezőgazdaságra nézve bír kedvezőtlen hatással.

Oroszország és Ukrajna a kukorica-, ásványi műtrágya- és földgázexport 20 százalékát, valamint az olajexport 11 százalékát adja.

A fémexport is jelentős

Az ellátási láncok világszerte függnek a fémek exportjától is, például az Oroszországból származó palládiumtól, amelyet az autók katalizátorainak gyártásához használnak, valamint az acélgyártásban és az akkumulátorgyártásban használt nikkeltől. Oroszország és Ukrajna a félvezető chipek gyártásához használt argon és neon forrásai is, valamint a repülőgépekben használt titánszivacs nagy termelői. A jelentés szerint mindkét ország világviszonylatban is jelentős uránkészletekkel rendelkezik mindezeken felül.

"Ezen nyersanyagok közül soknak az ára meredeken emelkedett a háború kitörése óta"

- jegyezte meg az OECD. A jelentés szerint a gondosan célzott kormányzati kiadások csökkenthetik a növekedésre gyakorolt hatásokat, különadók kivetését is javasolják.

A kormányoknak cselekedniük kell

A jelentés szerint a kormányoknak cselekedniük kell, hogy enyhítsék a magasabb energiaárak hatását, diverzifikálják az energiaforrásokat és növeljék a hatékonyságot, ahol csak lehetséges.

"A háború kiemelte annak fontosságát, hogy a lehető legkisebbre csökkentsük az Oroszországtól való függőséget a kulcsfontosságú energiaimport tekintetében. A politikai döntéshozóknak újra kell gondolniuk a piac kialakításának megfelelőségét az energiabiztonság biztosítása és a zöld átmenetet biztosító, közpénzekből támogatott ösztönzők bevezetése érdekében" - írták.

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×