eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 26. szombat Ervin
Az AstraZeneca svéd-brit gyógyszergyártó cég egyik központja a Maryland állambeli Gaithersburgben 2021. április 5-én. A Biden-adminisztráció április 3-án a Johnson & Johnsont bízta meg a problémás baltimore-i Emergent BioSolutions gyár irányításával, amelyben egy gyártási hiba miatt tönkrement a J&J koronavírus-vakcinájának 15 millió adagja. Ekkor még az AstraZeneca vezette a létesítményt, és a problémát az okozta, hogy összekeverték az AstraZeneca és az amerikai cég készítményeinek alapanyagát.
Nyitókép: Jim Lo Scalzo

Oltásárat emel az AstraZeneca

Visszafogott bevétel képzésére alkalmas ár jön az eddigi nonprofit értékesítés helyett.

Korábban a gyógyszergyártó arról beszélt, akkor fordul majd a profit alapú értékesítés felé, ha a pandémiának vége szakadt, írja a BBC. Most Pascal Soriot, a cég vezetője arról nyilatkozott, hogy a koronavírus elindult a betegség endémiássá válásának útján, de a szegényebb országoknak továbbra is nyereség nélkül adják el az oltást.

"Úgy döntöttünk, hogy nyereség nélkül biztosítjuk az országok részére oltásunkat, mert elsődleges célunk a globális egészség védelme volt" – nyilatkozta Soriot korábban.

Megvédi korábbi döntését a vezető

Most a BBC-nek úgy nyilatkozott, egyáltalán nem bánja, hogy a profit mellőzése mellett döntöttek, miközben más gyártók nem így cselekedtek, illetve kritika is érte őket a döntés miatt. Úgy fogalmazott, az Oxfordi Egyetemmel együtt fejlesztett oltás életek millióit mentette meg.

"Egyáltalán nem bánom döntésünket. Vállalkozásként büszkék vagyunk arra a hatásra, amit elértünk – milliókat mentettünk meg a kórházi kezeléstől, csapatunk kiváló munkát végez.

A vírus most endémiássá válik, meg kell tanulnunk együtt élni vele.

Profit nélkül kezdtük a vakcinát árulni, de jeleztük, hogy ez csak egy időre szól, még ha nem is látunk hatalmas profitot az oltások eladásában" – fogalmazott. Az árakat az egyes országok pénzügyi helyzete alapján határozzák majd meg, a jövő évi szerződések aláírása folyamatban van.

Mások eddig is profitot termeltek

A cég 250 millió adagot biztosított eddig vakcinájából a COVAX részére. Más gyártók, mint a Pfizer vagy a Moderna, másképp közelítették meg a vakcina eladásának kérdését és kezdettől profitot termelnek. Ez a védőoltások világában általánosan 20 százalékos szokott lenni, de az AstraZenecs Soriot elmondása szerint nem fog ennyit markolni.

Jelenleg ötdolláros önköltségi áron adják a vakcinát az országoknak.

Nick Dearden, a Global Justice Now kampánycsoport igazgatója szerint azonban az AstraZeneca azon döntése, hogy a koronavírus világjárvány fennállása alatt kezd profitálni az oltóanyagból, azt mutatja, hogy mennyire ostoba dolog a közpénzekből finanszírozott tudományt a nagy gyógyszergyártók kezébe adni.

"Tudtuk, hogy ez a pillanat eljön: és pontosan ezért követelték a közegészségügyi szakértők a koronavírus elleni vakcinák szellemi tulajdonjogáról való lemondást" – mondta.

Mostantól szerény nyereség jön

Legutóbbi pénzügyi beszámolójában az AstraZeneca úgy fogalmazott, arra számítanak, hogy az új megrendelések beérkeztével fokozatosan szerényen nyereségessé válik a vakcina.

"A koronavírus elleni vakcina értékesítése 2021 negyedik negyedévében várhatóan az eredeti pandémiás megállapodások és az új megrendelések keveréke lesz, amelynek nagy többsége a pandémiás megállapodásokból származik" – írták.

Szeptember végéig az AstraZeneca és azok a gyártók, melyeknek licencelte a vakcinát,

1,5 milliárd adagot szállítottak le.

A vállalat az év első kilenc hónapjára vetítve 25,4 milliárd dollár bevételt jelentett teljes portfóliójára.

Az AstraZeneca szerint a koronavírus elleni vakcinából származó profitnövekedés a negyedik negyedévben ellensúlyozni fogja antitestkezelésük kifejlesztésével kapcsolatos költségeket, mivel nem változtatta meg az évre vonatkozó általános profitprognózisát. A gyógyszeripari óriáscég részvényei pénteken több mint 4 százalékot estek.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Újabb tartományi választást tartanak a szomszédos Ausztriában, immár a negyediket a tavaly szeptemberi országos parlamenti választások óta. Az önálló tartománynak számító Bécsben a hosszú ideje regnáló Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) a felmérések szerint ezúttal is biztos győzelemre számíthat.

Csányi Péter:  az OTP stratégiája sikeres, de van, amit érdemes újragondolni

Drasztikus változtatást nem tervez, de számos területen készül finomhangolásra Csányi Péter, aki május elsejétől az OTP Bank vezérigazgatója lesz. Az InfoRádióban beszélt arról, hogy mely területeken változtatna, és hogy a leányvállalatok vezetőit jobban integrálná az anyabank működésébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Egy hetes stagnálás után tegnap kilépett a megszokott, 407 és 409 közötti sávjából az euró-forint árfolyam. Óriási mozgást ez sem jelent: a hazai fizetőeszköz 406,5-ig erősödött. Az árfolyammozgást a viszonylag jó piaci hangulat indukálta, ami pedig egyrészt néhány biztatóbb makroadat mellett annak volt köszönhető, hogy az amerikai Trump-adminisztráció egyes megszólalásaiba (vagy épp hallgatásába) a befektetők bele tudták látni a vámháború lejjebb tekerésének jeleit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×