eur:
402.67
usd:
357.31
bux:
96455.06
2025. május 19. hétfő Ivó, Milán
Aranyrúd a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtótájékoztatóján a jegybank székházában 2018. október 16-án. Az MNB tízszeresére növelte Magyarország aranytartalékát, a döntéssel 2018 októberében a jegybank nemesfém állománya a korábbi 3,1 tonnáról 31,5 tonnára emelkedett, melynek értéke mintegy 1,24 milliárd dollár.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Mire jó a digitális jegybankpénz?

A digitális jegybankpénz mint törvényileg kibocsátott fizetőeszköz a technológiai kihívásra adott válasz a pénzügyi rendszer stabilitásának megvédésére – mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója a Külügyi és Külgazdasági Intézet online kerekasztal-beszélgetésén Budapesten.

Kolozsi Pál Péter hozzátette: a digitalizáció rendkívül gyorsan halad a pénzügyi világban. A pénzügyi rendszerekben zajlik az átalakulás, a világban az államilag kontrollált eszközök kezdenek kiszorulni a piacokról. Ez indította el a jegybanki vezetők körében a gondolkodást, mivel ezt a helyzetet kezelni kell. Erre különböző módszerek vannak, van ahol szabályozással, tiltásokkal, vagy a digitális jegybankpénz kibocsátásával kezelhetik.

Azaz a jegybankok is belépnek a "versenypályára", a digitális pénz kibocsátásával, egyfajta jegybanki megoldásként – mondta. Digitális jegybankpénz már most is létezik, viszont ez nem elérhető a lakosság számára. A folyamatban lévő projektek arról szólnak, hogy ez legyen elérhető szélesebb körben. Ez drasztikus átalakulást hozhat a teljes pénzügyi rendszerben. A digitális jegybankpénz fejlesztési projekt sok országban kiemelt lett, és kínai-amerikai versengésben is megjelent.

A digitális jegybankpénz az országok monetáris szuverenitását megőrzi, azt az országot nem fogják "szétszedni" a spekulatív pénzek

– húzta alá.

Nagy Dániel, a Hold Alapkezelő korábbi üzletág igazgatója, kutató elmondta: Kína élen jár ebben, ugyanakkor nem az első.

A Bahamákon már bevezették a digitális jegybankpénzt.

A legnagyobb gazdaságok között viszont Kína az első, ahol már négy nagyvárosban zajlik a megoldás tesztelése. A céldátum az egy év múlva kezdődő pekingi olimpiai játékok, addigra működőképessé tervezik tenni a kínai digitális jegybankpénzt, amit külföldiek is tudnak majd használni – mondta.

Lehetségesnek nevezte, hogy ez az esemény felgyorsítja a "nemzetköziesítési" projekteket. A digitális jüan fejlesztését már 2014-ben elkezdték, a mostani ismereteik szerint ez lakosság által a belföldi forgalomban használható pénz. Szerinte úgynevezett hibrid digitális jegybankpénz jöhet létre, melyet kereskedelmi banki hálózaton fogják használni, a tranzakciókat a kínai jegybank láthatja. A jelentős potenciált ebben a kereskedelmi bankok közötti tranzakciók fogják jelenteni a kutató szerint. A digitális jüan gazdaságpolitikai céljai közé sorolta a kínai állami kontrollt a pénzforgalom felett, illetve a dollárrendszertől való függetlenedést, ami már a 2008-as válság óta elkezdődött. Az adatvédelem és az anonimitás még számos kérdést vet fel a rendszerrel kapcsolatban a szakértő szerint.

Az MNB igazgatója felidézte: a globális pénzek általában a kibocsátó ország nagyhatalmi státusától keletkeztek, a dollár ilyen pénz. A svájci frank helyzete speciális, mert nem nagyhatalom a kibocsátó. A dollárt emellett az értékállóságába vetett hit emelte globális pénz szintjére. A jüan esetében a kínai pénzügyi rendszerrel kapcsolatban számos negatívum van, ami miatt nem tudja bejárni ezt az utat – mondta.

Nagy Dániel szerint a jüan súlya a globális fizetésekben, jegybanki tartalékokban 2 százalék körül maradt, az euró-dollár rendszer dominanciáját "hagyományos úton" lehetetlen megtörni. A válságok – a 2008-as, vagy a jelenlegi koronavírus-válság – sem tudtak olyan fordulatot hozni, ami növelné a jüan súlyát. A digitális jegybankpénz új, sokkal olcsóbb megoldás lehet a nemzetközi kereskedelemben, az utalások mostani folyamata lassú, több időzónán és pénzügyi rendszeren keresztül történik. Kína fő kereskedelmi partnerei közül szinte mindenki elkezdte fejleszteni a digitális jegybankpénzt, példaként Szaúd-Arábiát említette. A dollár súlyából ezek a tényezők lassan "kiharapnak". Európában is gőzerővel zajlik a digitális jegybankpénz fejlesztése, és az Egyesült Államokban is van kutatás.

Címlapról ajánljuk
Kelemen Hunor: ilyen nagy választási fordulatra még nem volt példa

Kelemen Hunor: ilyen nagy választási fordulatra még nem volt példa

Nicusor Dan vasárnapi elnökválasztáson elért győzelme után nyilatkozott az InfoRádióban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke arról, hogy már a kormányalakítási tárgyalások is problematikusak lesznek, lévén a nagy pártok élén ideiglenes elnökök állnak. Egy újonnan felálló kormányban pártja szerepvállalásáról is szólt.

Donald Trump tárcsázza Vlagyimir Putyint - és ami utána jön

Hogyan tovább az áttörés nélküli, közvetlen orosz-ukrán tárgyalások után? Hírek szerint Trump amerikai elnöknek fogytán a türelme Moszkvával szemben. Az európai vezetők, pedig eheti, Putyin orosz elnökkel tervezett hívása előtt még inkább erre terelnék.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
Interkontinentális rakétát vetne be Moszkva, Putyin orosz áttörést vár idén a fronton – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Interkontinentális rakétát vetne be Moszkva, Putyin orosz áttörést vár idén a fronton – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Oroszország egy RSz-24-es Jarsz típusú interkontinentális rakétát akar kilőni a Szverdlovszk-régióból – jelentette nemrég az ukrán katonai hírszerzés, a HUR információi alapján a Reuters. A Bloomberg jelenése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök magabiztosnak érzi magát azelőtt, hogy hétfőn telefonon beszélgethet majd Donald Trump amerikai vezetővel. Információk szerint azt várják az oroszok, hogy még ebben az évben teljesen elfoglalják a részben ellenőrzés alá vont négy délkele-ukrajnai megyét, de ez egyelőre nem látszik raálisnak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×