Az elmúlt száz év aranyralijainak az a tapasztalata, hogy először az arany lódul meg, utána némi lemaradással követi az ezüst, de azért az már a rali vége, a két másik nemesfém ára pedig általában ezektől eltérően mozog - mondta az InfoRádió Üzleti Reggeli című műsorában Korányi G. Tamás tőzsdei szakértő annak kapcsán, hogy jelenleg is hasonló folyamat zajlik a világ tőzsdéin. Az arany ára kedd óta újabb hat százalékkal emelkedett és túllépte a bűvös kétezer dolláros határt.
"Csütörtök reggel 2050 dollárt ért egy uncia arany, ami 2020 eleji szinthez képest majdnem 35 százalékos emelkedést jelent"
- hívta fel a figyelmet a szakértő. Hozzátette, ezen kívül csak két termék drágult hasonló mértékben az idén - egy-két high-tech amerikai kis cég részvényeit leszámítva -, méghozzá a 30 éves amerikai államkötvény és az ezüst. Ha valaki év elején, amikor még nem lehetett számítani arra, hogy a koronavírus-járvány teljesen átalakítja az amerikai állampapírpiacot, 30 éves állampapírt vásárolt, az könyvelhetett el hasonló hozamot.
Az ezüst ára pedig év elejéhez képest 37 százalékkal emelkedett a tőzsdén.
"Gyakorlatilag az elmúlt öt napban táltosodott meg: a 26 dolláros unciánkénti ár magasnak - ha nem is abszolút rekordnak számít, hiszen 1980-ban egy spekuláció miatt volt 50 dollár is, de az egy speciális helyzet" - idézte fel Korányi G. Tamás. Mindkét nemesfém ára jelentősen nőtt az elmúlt húsz évben: 2000-hez képest az arany hatszor, az ezüst pedig négyszer annyiba kerül.
"Ezzel szemben a másik két nemesfém eltérő pályán mozog: a palládium mindössze 8 százalékkal drágult év elejéhez képest, a platina pedig egyesen csökkent, 7 százalékot veszített értékéből" - mondta Korányi G. Tamás. Utóbbira az a magyarázat, hogy a palládiumhoz hasonlóan a platinának jelentős az ipari felhasználása, ám mivel a platinát a katalizátoros és dízelautóknál használják - márpedig ezek kereslete, gyártása jelentősen csökkent idén -, ebből is kevesebb kellett. A palládiumot viszont az elektromosautó-gyártásban is hasznosítják.