Júliusban a júniusi után újabb 15 bázispontos kamatcsökkentésről dönthet a monetáris tanács, ezt fogja javasolni Virág Barnabás, az MNB új alelnöke, mondta pénteken a Kossuth rádióban.
Az alelnök hangsúlyozta azonban, hogy
a júliusi újabb kamatcsökkentés után meg kell állni,
a 0,6 százalékpontos alapkamat ugyanis megfelelő szint ahhoz, hogy támogassa a koronavírus-járvány utáni gazdasági kilábalást, és erősítse a pénzügyi stabilitást. Nem opció és nem lehetőség ezen szint alá menni - mondta.
Hozzátette: azok az elemzői várakozások, miszerint kamatcsökkentési ciklusra lehet számítani, túlzóak. Az MNB más stratégiát követ, mint a régiós jegybankok, és biztonsági távolságot szeretne tartani a nulla közeli tartománytól.
Emlékeztetett: kedden az MNB 15 bázisponttal, 0,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. Ezzel azt üzenték, hogy a jegybank elkötelezett a gazdasági kilábalás és az árstabilitás fenntartása mellett - erősítette meg az alelnök.
Virág Barnabás beszélt arról is, hogy
továbbra is optimisták, és a járvány utáni gazdasági felpattanásra számítanak.
Ennek egyik kulcseleme, hogy a kormányzati beruházások területén komoly felívelés jöhet, a tervezett beruházásokat előrébb lehet hozni. A másik pedig az MNB Növekedési kötvényprogramja és a Növekedési hitelprogram (Nhp) Hajrá, amelyek a második fél évtől erős növekedést okozhatnak. A visszajelzések szerint az év végéig 1000 milliárd forint új forrást juttat majd el a gazdaságba az Nhp Hajrá - mondta. Az alelnök szerint Magyarország erős alapokkal került a válsághelyzetbe, emiatt a gazdasági fellendülés a nehéz körülmények között is megőrizhető.
Virág Barnabás bejelentésére enyhe erősödéssel reagált a forint. Az euró jegyzése húsz perc alatt 354,05 forintig csúszott le a fél nyolc körüli 354,52 forintról, a dolláré pedig 315,79 forintról 315,53 forintra esett. Múlt hét pénteken 345,86 forinton fejezte be a hetet az euró, a héten minden nap gyengült a forint a közös európai fizetőeszközhöz képest. A múlt pénteki záráshoz képest 2,5 százalék körüli mértékben gyengült a forint. A dollár esetében is hasonló volt a trend. Múlt pénteken 309,44 forinton zárt a dollár, így a forint 2 százalék körüli mértékben gyengült az amerikai fizetőeszközhöz képest.