eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartásért felelős államtitkára felszólal a 2020-as költségvetés vitáján az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. június 21-én. A háttérben Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

PM: nincs veszélyben az önkormányzatok működése

Cáfolta az önkormányzatok ellehetetlenüléséről szóló állításokat az államtitkár.

Az önkormányzati rendszer pénzügyi helyzete stabil, a településeket a gazdasági visszaesés ellenére sem fenyegeti az ellehetetlenülés - mondta a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartásért felelős államtitkára az Országgyűlés költségvetési bizottságának ülésén.

Banai Péter Benőt a bizottság ellenzéki tagjai kérdezték a települések helyzetéről. Válaszában az államtitkár többek között kitért arra, hogy az önkormányzatoknak készpénz- és betétállománya 2019 végén elérte a 800 milliárd forintot, állampapír-állományuk összege 285 milliárd forint.

Utóbbin belül a főváros részesedése különösen jelentős, 180 milliárd forint volt az első negyedévben.

A csaknem 3200 önkormányzat szabadon vethet ki települési adókat, de körülbelül csak százan éltek ezzel a lehetőséggel. A válság persze az állami költségvetésen túl hátrányosan érinti a településeket is, de a működésük semmiképp nincs veszélyben - tette hozzá. A bizottsági ülésen a DK javasolta az ingyenes védőoltások kiterjesztését, a méltányossági nyugdíj keretének emelését és korlátozott mértékben a közüzemi szolgáltatások ingyenességét.

A módosító javaslatokat a bizottság elutasította, és Banai Péter Benő sem tartotta azokat indokoltnak. Véleménye szerint ingyenes védőoltásokban évről évre többen részesülnek, miután a kormány jelentősen bővítette az érintettek körét. A méltányossági nyugdíjkeret emelése helyett a 13. havi nyugdíj visszaállítását tekinti megoldásnak.

A befizetett járulékokra és a ledolgozott évekre alapuló nyugdíjszámítás igazságos, szabályai nem változtak, az utóbbi években nyugdíjba vonulók az egyre növekvő béremelkedés miatt magasabb juttatásra jogosultak - tette hozzá.

A közüzemi szolgáltatások ingyenességét az államtitkár azért utasította el, mert úgy véli, hogy a rezsicsökkentés jelentős kiadásoktól mentesítette a háztartásokat, az alacsony közüzemi díjakat az állam központilag garantálja. Szükség esetén az érintettek továbbra is kérhetnek segítséget az önkormányzatoktól, hiszen a települések rendelkeznek az ehhez szükséges forrásokkal - hangsúlyozta az államtitkár.

Korábban az ellenzék többször is tiltakozott az önkormányzatokat érintő változtatások, például a gépjárműadó elvonása elleni. A TÖOSZ felmérésre szerint a települések közel 20 százalékának már most sincs semmilyen tartaléka, illetve felüknek legfeljebb két hónapra elegendő pénzügyi tartaléka van.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×