eur:
408.07
usd:
375.09
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
A Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. cégtáblája a bank budapesti székháza előtt 2013. július 1-jén.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Lecsapott a hatóság a Széchenyi Bank egykori vezetőire

Őrizetbe vették a 2014-ben felszámolt Széchényi Bank vezetését – értesült az Index. A Fővárosi Főügyészség tájékoztatása szerint a vád 6 milliárd forintos károkozás, amelyet az egykori vezetők bűnszervezetben követtek el.

Az Index értesülései szerint kedden, hosszas nyomozás után, egyszerre ütött rajta a rendőrség a csődbe ment bank egykori vezetőin, illetve a bank zavaros tőkeemelésének más résztvevőin, tanácsadóin.

Pontos számról nincs információ, de

akár két tucat helyszínen is lecsaphatott a rendőrség, és ahogy az érintettek hozzátartozói elmesélték másoknak, házkutatást tartottak, iratokat foglaltak le, és az érintetteket bevitték.

A Széchényi Bank jogelődjét, az SPE Bankot kétmilliárdos jegyzett tőkével egy, a Kajmán-szigeteken bejegyzett cég alapította 2008-ban. Működését 2009 áprilisában kezdte meg, érdemi tevékenységet azonban soha nem folytatott. Az eredeti tulajdonos ezt követően 2010-ben adta el a részvények 100 százalékát egy cégnek, amelyet a Simicska Lajos üzleti köréhez tartozó Töröcskei István és a rendszerváltozás előtt az MNB-nél, majd a 90-es években az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-nél dolgozó, később pedig miniszteri posztot is betöltő Boros Imre tulajdonolt.

A pénzintézet nevét először Helikon, majd Széchényi Bankra változtatták. A bank célcsoportja elsődlegesen a hitelszövetkezeti szektor volt, de kis- és középvállalatoknak, illetve a lakosságnak is hiteleztek. A pénzintézet azonban kezdetektől veszteséget termelt. 2014 őszén, amikor pedig már csődközelben volt, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti biztosokat rendelt ki, ugyanebben az évben pedig visszavonta a bank tevékenységi engedélyét, és elrendelte a végelszámolást. Az indoklás az volt, hogy fenntarthatatlan az intézmény működése.

A Széchenyi Kereskedelmi Bank bukása nagy visszhangot váltott ki annak idején, hiszen egyfelől az állam adófizetői pénzből tőkét is emelt a bankban korábban, másrészt, mert előtte hosszú évekig nem volt bankcsőd Magyarországon.

A Széchenyi Kereskedelmi Bankban nem voltak megfelelőek a folyamatok, a szabályzatok, hiányoztak bizonyos űrlapok, nem stimmeltek olykor a dátumok. Ezek voltak a kisebb súlyú mulasztások, de az is gyanús volt, hogy a bank pénzét egyesek eleve rossz hitelekkel megdézsmálták, illetve szabálytalanul,

a bank hiteleiből (némi áttételek után) született a bank tőkeemelése, ami szigorúan tilos.

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség mostani közlése szerint a nyomozás különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt folyik, amely során eddig kilenc személyt vettek őrizetbe. A megalapozott gyanú lényege szerint egy kisebbségi állami tulajdonban lévő pénzintézet hitelkihelyezései kapcsán egy bűnszervezet jött létre, amelyben a pénzintézet közvetett többségi tulajdonosa és felesége töltött be vezető szerepet. A bűnszervezet a hiteleket kihelyezte abban az esetben is, ha egyébként a hitelt igénylő gazdasági társaság hitelhez nem juthatott volna.

Cserébe viszont az így hitelhez jutó gazdasági társaságok a felvett összeget döntő hányadát rövid időn belül különböző gazdasági társaságok közbeiktatásával előre meghatározott módon átutalták a közvetett tulajdonos többségi tulajdonában lévő cégnek. A hitelt felvevő gazdasági társaságok a hiteleket nem fizették vissza, a hitelekből végül a pénzintézet közvetett tulajdonosának cége gazdagodott.

A bűnszervezet által okozott vagyoni hátrány – a Fővárosi Főügyészség tájékoztatása alapján – meghaladja a hatmilliárd forintot.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×