Infostart.hu
eur:
400.63
usd:
345.36
bux:
99787.2
2025. július 16. szerda Valter
Nyitókép: Pexels.com

Története legsúlyosabb válságában a magyar turizmus

Soha nem volt olyan drámai helyzetben a magyar turizmus, mint most, a koronavírus járvány miatt - mondta a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója. Guller Zoltán úgy látja: húsvétra gyakorlatilag leáll a budapesti idegenforgalom. A turisztikai ügynökség akciótervvel segítené az ágazatot, ami áprilisban kerülhet a kormány elé.

A magyar turisztikai szektor a héten átlépett története legsúlyosabb válságának kapuján – fogalmazott a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója, hiszen míg az elmúlt héten még a fővárosi szállodák töltöttsége 70 százalék körül mozgott, ami szintén alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt, erre a hétre 50 százalékra esett, a jövő hétre pedig 35 százalékra becsülik. Továbbá azt gondolják, hogy Budapest, az európai nagyvárosokhoz hasonlóan húsvét környékére 15 százalékos töltöttséggel fog üzemelni, vagyis a turizmus gyakorlatilag leáll.

Guller Zoltán szerint vidéken a helyzet nem ennyire drámai, ahol 10-15 százalékos visszaesést mérnek jelenleg. Érdekes trendként mutatkozik továbbá, hogy míg a szállodákban csökkent a magyar foglalások száma, addig jelentősen növekedett a vendégházakban és magán szálláshelyeken.

10 vs 26

Nemcsak új foglalások nem érkeznek, de a már meglévőket is törlik. 50 százalékkal alacsonyabb a március, április, május hónapok foglaltsága, mint tavaly ilyenkor volt, és átlagosan a mai napon is már 20 százalékos visszamondást mért a Turisztikai Ügynökség.

Guller Zoltán szerint az emberek szeretnének utazni, vagyis a keresések száma nem csökkent, és a nyári visszaesés még nem szembetűnő. Az emberek valószínűleg egyelőre kivárnak, de utazás előtt akár néhány nappal, esetleg órával is lemondják a foglalásokat, amennyiben úgy látják biztonságosnak.

Az Operatív Törzs becslése szerint Magyarországon a betegség júniusban fog tetőzni. Onnantól kezdve, hogy a járvány a zenitjére ért és elindul az a folyamat, hogy látni lehet a végét, a Magyar Turisztikai Ügynökség „nagyon kemény” kampányokat fog folytatni, elsősorban belföldön – közölte a vezérigazgató, aki szerint a nyarat így részben még meg is lehetne menteni. Ezt követően 10 hónap alatt vissza lehet állítani a 2019-es állapotot. Vagyis jövő tavaszra, ha minden jól megy, rendeződhetnek az állapotok a magyar turizmusban.

A szakember megjegyezte: a SARS-járvány után volt olyan elemzés, amely azt mondta, hogy azok az országok, amelyek jól csinálták, ahol a kormányzat, az önkormányzatok, a turisztikai szektor közösen állt helyt a károkért, közösen dolgozott az ágazat talpra állításán, ott 10 hónap alatt lehet ezt elérni, míg a legrosszabb forgatókönyv 26 hónapra tette ezt. Guller Zoltán ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy miután a magyar turizmus aranykorát élte hosszú éveken kérészül, amely során komoly tartalékok halmozódhattak fel, a vállalkozások át fogják vészelni a következő hónapokat.

Mesterterv

A vezérigazgató arról is beszámolt, hogy a magyar kormány utasítására a Magyar Turisztikai Ügynökség áprilisra fogja elkészíteni a magyar turizmus helyreállításának a mestertervét, ami hét pontból fog állni. Alapvetően a korábban bejelentett 1 milliárd forintos vis major alap mellett likviditást segítő csomagokban gondolkodnak, garanciaalapban, alacsony kamatozású hitelprogramokban és jogszabályi könnyítésekben. Guller Zoltán emellett a forgalomélénkítő kampányok lebonyolítását nevezte a kormány legfontosabb tevékenységének. „Vissza kell csinálni, ami volt és akkor az ágazat újra versenyképes jövedelemtermelő tud lenni.

Hozzátette: a turizmusból a kormány és az önkormányzat adóbevétel formájában, a tulajdonosok pedig profit formájában részesültek, ezért nem a kormány egyedüli dolga megmenteni az ágazatot, hanem az önkormányzatoknak és a tulajdonosoknak is kötelessége, hogy az ágazat kártalanításához anyagi, erkölcsi és szakmai háttérrel szolgáljanak.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizennégy év börtönt kapott „az orosz Sherlock Holmes” írója

Tizennégy év börtönt kapott „az orosz Sherlock Holmes” írója

Tizennégy év börtönbüntetésre ítélték Moszkvában az egyik legismertebb kortárs orosz írót. Borisz Akunyint Ukrajna-szimpátiája – az orosz törvények szerint a terrorizmus támogatása – és az idegenügynök-törvény megsértése miatt ítélték el. Szerencséjére azonban Londonban él.

Donald Trump újabb retorziót lebegtetett be az oroszokkal szemben

Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban - az amerikai elnök erről kedden beszélt újságírók előtt a Fehér Háznál, mielőtt Pennsylvania államba utazott.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.16. szerda, 18:00
Latorcai Csaba
a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×