eur:
414
usd:
396.43
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Eltávolítják a festéket az Állami Számvevőszék (ÁSZ) fővárosi, Apáczai Csere János utcai központjának épületéről 2018. január 17-én. Az ÁSZ székházát a Közös Ország Mozgalom aktivistái a nap folyamán narancssárga festékkel festették le. Az első becslések szerint a műemléki védettségű épületben több százezer forintos kár keletkezett.
Nyitókép: MTI Fotó: Balogh Zoltán

Létszámot csökkentene a számvevőszék

2011 óta megháromszorozta az ellenőrzései számát az Állami Számvevőszék – mondta az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén a szervezet alelnöke. A képviselők elfogadták a szervezet 2017-es beszámolóját.

Magyarország Alaptörvénye kimondja, hogy az Állami Számvevőszék az országgyűlés pénzügyi, gazdasági ellenőrző szerve, ebből következően alapvető feladata az országgyűlés, annak bizottságai valamint az országgyűlési képviselők munkájának támogatása – összegezte beszámolójában az Állami Számvevőszék alelnöke. Warvasovszky Tihamér hozzátette: ennek az irányelvnek megfelelően

2011 óta jelentősen nőtt az ÁSZ ellenőrzéseinek és a kiadott jelentéseinek száma, valamint nőtt az ellenőrzött területek lefedettsége is.

Mint mondta a kockázatelemzés fejlesztésének köszönhetően az egyéni kockázatokat célzottan elemzik.

Warvasovszky Tihamér a 2017-es évről szólva elmondta: tavaly elvégezték több nagyobb központi intézmény – így a Magyar Nemzeti Bank, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Magyar Államkincstár valamint a Magyar Energetikai- és Közmű-szabályozási Hivatal – ellenőrzését, emellett az ÁSZ a törvényi előírásoknak megfelelően 2017-ben is lefolytatta a költségvetési támogatásban részesülő pártok és pártalapítványok vizsgálatát. Véleményezték a 2018-as központi költségvetés megalkotását és elvégezték a 2016. évi zárszámadás ellenőrzését is. Hozzátette: az országgyűlés munkáját, és a parlamenti döntéshozatalt is számos tájékoztatóval támogatták:

35 törvényjavaslathoz tettek ajánlást, 10 jogszabályi módosítást kezdeményeztek, és 18 jogszabályi tervezetet a parlamenti bekerülés előtt véleményeztek.

Javasolták egyes közpénzügyi területek fejlesztését, a kockázatok csökkentésének, a nemzeti vagyonnal való felelős gazdálkodás érdekében. Felvetették az állammenedzsment erősítését, az átláthatóság növelését, a bürokráciacsökkentést, illetve az önkormányzatok eladósodásának megelőzését, kezelését.

Warvasovszky Tihamér azt is elmondta: hogy miután az ÁSZ nem nyomozóhatóság, 2017-ben is többször fordultak valamelyik illetékes felügyeleti szervhez vagy nyomozóhatósághoz az ellenőrzés során feltárt súlyos szabálytalanság gyanúja miatt. A számvevőszék alelnöke a bizottsági meghallgatáson kérdésre válaszolva kifejtette: céljuk az ellenőrzések hatékonyságának további növelése. Létszámbővítést ugyanakkor nem terveznek, sőt a humán erőforrás átalakításával inkább létszámot csökkentenének.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×