eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Nem feledkezik el végre Magyarországról az Európai Unió

Magyar képviselő dolgozhatja ki az édesvízi haltenyésztésre vonatkozó jövőbeni politikát.

Komoly siker Magyarország számára, hogy a tenger nélküli európai uniós tagállamok nevében egy magyar politikus dolgozhatja ki az édesvízi haltenyésztés fejlesztésére szolgáló javaslatokat - jelentette ki Erdős Norbert fideszes EP-képviselő Brüsszelben.

A dél-alföldi politikus hozzátette: „A fenntartható és versenyképes európai akvakultúra-ágazatról szóló jelentésben egy külön szekciót szentelnek majd az édesvízi akvakultúra számára. Ez egy jelentős gesztus a tenger nélküli országok, mint Ausztria, Luxemburg, Szlovákia, Csehország és Magyarország számára, hiszen az EU közös halászati politikája, amelybe az akvakultúra is tartozik, tárgyalásai során

gyakran elfeledkeznek az édesvízi ágazatról.

Ezt annak ellenére teszik, hogy az édesvízi haltenyésztés az európai akvakultúra ágazat teljesítményének több mint egyötödét teszi ki.”

Az EP Halászati Bizottságának tagja felhívta a képviselők figyelmét, hogy az édesvízi ágazat több mindenben különbözik a tengeri akvakultúrától, mint hasonlít. Jó példa erre az állomány-megőrzés, a takarmányozás vagy a szaporodás, ezért a szabályozásnak is fegyelembe kell vennie a különbségeket. „Különböző, ágazatra szabott környezetvédelmi előírások, mind a tengeri, mind az édesvízi haltenyésztők munkáját jelentősen egyszerűsítenék, egyértelművé tennék, s így megkönnyítenék, s ez által az ágazat mindkét fontos szegmense növekedésnek indulhatna, amely az egész akvakultúra ágazatnak jobbat tenne” - tette hozzá a Békés-megyei politikus.

Erdős Norbert javasolta továbbá a nehezebben hozzáférhető, pályázati úton elnyerhető fejlesztési pénzek mellett egy biztos, normatív alapon történő uniós támogatásnak a jövő halászati politikájában történő kialakítását az akvakultúra ágazat számára. „Ezt az összeget a folyamatosan nyújtott, jelentős környezetvédelmi szolgáltatásokért - biológiai sokféleség fenntartása és növelése, tájvédelem és tájmegtartás - kapná az ágazat. Ez egyfajta „akvakultúra zöldítés” lenne, amely a tengeri halászat esetén „tengeri akvakultúra zöldítés”, míg édesvízi esetén „halastavi zöldítés” nevét viselné” - emelte ki a fideszes képviselő.

A békéscsabai politikus rámutatott a jövőbeni uniós akvakultúra költségvetési igények kimondásának a fontosságára. A mostani programozási időszakban rendelkezésre álló, körülbelül 1280 millió eurót a következő hét évre is meg kell őrizni, sőt, ha a költségvetési mozgástér lehetővé teszi, növelni kellene.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×