Mától megszűnik a stabilitás megtakarítási számla (smsz). A szürke- és feketepénzek kifehérítésére kidolgozott konstrukciót 2014-ben vezették be, és a Blochamps Capital, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatai szerint tavaly év végéig összesen 2141-en éltek a felkínált lehetőséggel - tudta meg a Világgazdaság.
A számlát minimum 5 millió forinttal lehetett megnyitni, és kizárólag állampapírt lehet tartani rajta. Kilenc banknál lehetett szerződést kötni, ezeknél végül a valamivel több, mint kétezer ügyfél 155,6 milliárd forintot mosott tisztára. Ez a háztartásoknál lévő állampapír-állomány nagyjából 3,8 százaléka.
Ennél persze lényegesen több piszkos pénz lehet az országban, és külföldön is többet tarthatnak a magyarok. A szakértők úgy becsülik, külföldön 1000–2000 milliárd forint közötti ilyen megtakarítás parkolhat, Magyarországon belül pedig a szürkegazdaság méretét 6,5-7 ezermilliárd forintosra teszik.
Az smsz népszerűsége évről évre nőtt. 2014-ben még csupán 610, egy évvel később már 721, tavaly pedig 810 számlát nyitottak. Abban az egyéves időtartamban különösen felpörgött a számlanyitások száma, amikor lehetővé tették, hogy már egy év után 10 százalékos adó mellett felvehessék az ügyfelek a pénzüket. 2015 közepe és 2016 közepe között emiatt 1065 számlát nyitottak, vagyis a kliensek fele ezekkel a feltételekkel mosta tisztára a pénzét, nagyjából 84,4 milliárd forintot. A többi ügyfélnek kamatadót kell fizetnie a megtakarítások után. Ha három éven belül veszik fel a pénzt, akkor a kamatadó kétszeresét vonják le a kifizetésből, ezt követően évről évre csökken a közteher. Három és négy év között a normál adó terheli a megtakarításokat, négy év után a normál adó felét kell befizetni, öt év után pedig adómentessé válik a pénz.