A 2016-os költségvetést tavaly tavasszal fogadta el az Országgyűlés, ezen csak előre nem látható, nem gazdasági jellegű döntések miatt kellett változtatni – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
„Egyrészt létrejött új minisztérium, ennek átvezetését meg kell oldani a költségvetésben, másrészt vannak olyan döntések, például a magyar-román határszakaszon a kerítés kiépítése, amelyről még nem volt szó a 2016-os költségvetés tervezési időszakában. Ezeket az élet hozza, át kell vezetni. Nincs gond ezzel, nem fenekestül felforgatjuk a költségvetést, csak átvezetjük azokat az intézkedéseket, amelyekre szükség van év közben.”
A nemzetgazdasági minisztérium szerint jelentős, közel 500 milliárd forintos többletforrással számolhat a költségvetés a korábban tervezettekhez képest. A kabinet ebből például 91,6 milliárd forintot szán az oktatásra és 17,7 milliárd forintot a szakképzés és felnőttképzés támogatására. Emellett külön 12,2 milliárd forintos támogatást kapnak az adósságkonszolidációban korábban nem részesült önkormányzatok. A kormányzat szeretné lehetővé tenni, hogy az önkormányzatok számára egyre nagyobb körben legyen elérhető az önkormányzati számlavezetés a Magyar Államkincstárban – mondta Varga Mihály.
„Oda kell eljutnunk, hogy a 3200 magyar önkormányzat az állami támogatásait akár a kincstárnál vezetett számlájára tudja megkapni. További kérdés, hogy az önkormányzati holdudvarba tartozó cégek, intézmények számlavezetése hol történjen, de a tavalyi évben a pénzügyi szolgáltatóknál történt visszaélések azt mondatják velünk, hogy az önkormányzatok pénzével felelősen kell gazdálkodni. Ha egy intézmény eltűnik az önkormányzat pénzével, abból nagyon súlyos problémák adódhatnak.”
Varga Mihály beszélt a budai szuperkórházról is. A nemzetgazdasági miniszter azt mondta, a 2017-es költségvetésben félretettek erre egy összeget, ez azonban még nem jelenti azt, hogy szuperkórház lesz.
„Erről még a kormány nem hozott döntést. Vannak előterjesztések, az egészségügyi államtitkárság olyan koncepciót tett le az asztalra, ami három regionális központba szervezné össze az egészségügyi ellátást Budapesten. Nem mindegy, mert egy új kórház, csak egy új kórház, de alapvető fontosságúnak tartom a meglévő kórházak felújítását a budai oldalon is meg kell tenni.”
Ezt a felújítást akkor is meg kell tenni, ha nem lesz szuperkórház – tette hozzá Varga Mihály.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal átalakításától, hatékonyabb működésétől várja a nemzetgazdasági miniszter, hogy az idei társasági adó majdnem dupláját szedje be a költségvetés számára.
A nemzetgazdasági miniszter a 2017-es költségvetés tervezésekor abban is bízott, hogy jövőre a gazdaságfehérítő intézkedések hatására ismét lesznek többletbevételek.
„Tervezzük az online kasszák kiterjesztését, azt, hogy az Elektronikus Közútiáruforgalom-ellenőrző Rendszerben újításokat vezetünk be, lehetővé fogjuk tenni azt, hogy a szállított áruk tömegét menet közben le lehessen mérni. A fehérítő folyamat harmadik lépéseként elektronikus számlarendszerre kívánunk átállni, vagyis azt akarjuk elérni, hogy a vállalatok egymás közötti számlázására valós idejű rálátással rendelkezzen az adóhivatal.”
A nemzetgazdasági miniszter elmondta, jövőre tovább szeretnék csökkenteni a bankadót, ám ennek mértékéről még nincs megállapodás.
„Az adószámítás alapját is szeretnénk változtatni, ebben most megy egy egyeztetés Brüsszellel, remélem, hogy hamarosan le tudjuk ezt is zárni. Egyet tudok ígérni, a bankadó mértéke a vállalásnak megfelelően 2017-ben is csökkenni fog.”
Varga Mihály szerint 99 százalék esély van arra, hogy a kormányzat megvásárolja az Erste 15 százalékos pakettjét.
„Április elején lezárult a bank átvilágítása, kialakult egy ár, ennek elfogadása történik most, a kormány ezt jóváhagyta, június 30-ig, reményeim szerint, meg tudjuk kötni az adásvételi szerződést.”
A kormány a 2017-es költségvetésben 773 milliárd forintos társasági adóbevétellel számol, ami majdnem az idei összeg duplája. Varga Mihály szerint a befizetések ezt fedezni fogják.
„Látjuk, a vállalkozások milyen adókikerülő praktikákat próbálnak alkalmazni, ezért az az elvárás a NAV-tól, hogy ezt a többletet 2017-ben hozza a költségvetés számára.”
A héten le kell adni Brüsszelnek a konvergenciaprogramot – emlékeztetett Varga Mihály, hozzátéve, ez egy hároméves prognózist is tartalmaz. A nemzetgazdasági miniszter szerint a 2018-as költségvetésben mindenki lép egyet előre.