Infostart.hu
eur:
355.88
usd:
312.78
bux:
139301.72
2026. június 23. kedd Zoltán

A debitkártya használata meghaladta a hitelkártyákét az USA-ban

Az amerikaiak tavaly első ízben többet vásároltak hitelkeret nélküli bankkártyával, azaz betéti kártyával(debit card), mint hitelkártyával (credit card) - olvasható a The Nielsen Report piackutató cég hírlevelében.

Az évtizedek óta a hitelekből történő vásárlás bűvöletében élő amerikaiak a pénzügyi válság hatására az ország gazdaságának történetében először 2008-ban nagyobb összeget költöttek betéti kártyával, mint hitelkártyával. Előbbi 28,4 milliárd, utóbbi 21 milliárd dollár volt.

Elemzők azzal magyarázzák a jelenséget, hogy beszűkültek a hitellehetőségek, a recesszióra figyelő vásárlók sokkal óvatosabban költöttek, és a hitel nélküli bankkártyák többnyire elfogadottabbak a kisebb vásárlásoknál. A fiatalok is szívesebben használnak a boltokban betéti kártyát. A The Nielsen Report szerint egy amerikai háztartásban átlagosan négy hitel- vagy betéti kártya van.

Brian Riley, a TowerGroup piackutató csoport kutatási igazgatója figyelmeztette a fogyasztókat: Amerikában a legtöbb hitelkeret nélküli bankkártya esetében át lehet lépni az azon ténylegesen rendelkezésre álló összeget, csak utólag sokszoros túllépési díjat kell érte fizetni. A Bank of America például 35 dollár büntetést számol fel minden így elköltött 5 dollár után.

Ronald Mann, a Columbia Egyetem jogász professzora arra hívta fel a figyelmet: a betéti kártyák esetében a csalás általában sokkal súlyosabb következményekkel jár, mint a hitelkártyáknál, előbbieknél akár 10 napra is elérhetetlenné válik a számla.

Gail Hillebrand, a Consumers Union fogyasztóvédelmi szövetség vezető jogásza viszont arra mutatott rá: a legjobb fogyasztóvédelmet biztosító hitelkártyák talán legnagyobb hátránya, hogy a vásárló könnyedén eladósodik, s ezt a veszélyt korábban szinte teljesen figyelmen kívül hagyták.

Címlapról ajánljuk

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×