Infostart.hu
eur:
352.57
usd:
308.38
bux:
139495.62
2026. június 22. hétfő Paulina
Nyitókép: Pixabay

Itthon 430 forint a kávé átlagára, de hamarosan csak aranyárban lehet majd kapni

Egy tanulmány szerint a vad kávéfajok hatvan százalékát fenyegeti kihalás a természetes élőhelyén az erdőket sújtó globális veszélyek miatt.

A kávé Afrikából indult hódító útjára, mivel a kávécserje egy etióp tartományból, Kaffából származik. Innen terjedt el Jemenbe, Perzsiába, Arábiába és Egyiptomba, majd a török birodalom vitte magával a kávézás szokását – írja az oeconomus.hu.

A Nemzetközi Kávészervezet előrejelzése szerint a globális kávéfogyasztás évente 1-2 százalékkal emelkedik az évtized végéig, miközben a kávétermesztéssel kapcsolatban egyre súlyosabb aggályok merülnek fel. A kereslet növekedése áremelkedéshez vezethet, és várhatóan egyre többen termesztenek az olcsóbb robuszta fajtából, mint a drágább, de jobb minőségű arabicából.

A kávétermesztést fenyegető elsődleges veszély a globális felmelegedés, az egyre emelkedő hőmérséklet, és az egyre gyakoribb és súlyosbodó szárazság. A kávétermelés egyszerre kívánja meg a 15-24 Celsius-fok körüli hőmérsékletet és a kiegyensúlyozott, magas csapadékmennyiséget. A kávéterületeket ráadásul a betegségek és a kártevők is fenyegetik.

Előrejelzések szerint az éghajlatváltozás miatt 2050-re a termőterületek fele alkalmatlan lesz kávétermesztésre.

Mindez nemcsak a kávékínálatra és az árakra hat majd negatívan, hanem arra a 125 millió emberre is, akik világszerte a kávétermesztésből élnek.

A portál összegyűjtötte a kávéval és a kávézással kapcsolatos legfontosabb nemzetközi és hazai adatokat. Eszerint a legtöbb kávét az elmúlt két évben Brazíliában termelték, ahol 69 000 ezer darab 60 kilogrammos zsáknyit termeltek, onnan is exportáltak a legtöbbet. Magyarországon a fogyasztásunkat kizárólag importból szerezzük, a legfőbb importőr a világon pedig Németország. A legtöbb kávét 2020-ban Hollandiában fogyasztották, ahol egy ember átlagosan 8,3 kg-ot fogyasztott, míg ez az arány abban az évben Magyarországon 2,7 kg/fő volt.

Magyarországon az eszpresszó kávé fogyasztói átlagára egy vendéglátóhelyen 430 forint volt 2022 novemberében.

A magyarok 84 százaléka reggel iszik kávét, egy 2021-es felmérés szerint 39 százalékuk akár napi 2-3 csésze kávét is iszik.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Az új köztársasági elnöknek azzal a tudattal kell vállalnia a megbízatását, hogy az jó eséllyel akár ideiglenes is lehet – jelentette ki a miniszterelnök egy hétfő esti interjúban. Magyar Péter azt is bejelentette, hogy a héten kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Budapesten kívül.

Horváth Péter: ötödiktől felfelé lehetne összevonni osztályokat

Egyre kevesebb diák van, ezért területekre, régiókra, településekre lebontva meg kell vizsgálni, hogyan lehetne optimálisabban megoldani a gyermekek elhelyezését – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy egy-egy összevonást csak komoly előkészítéssel érdemes elkezdeni, figyelembe véve a speciális, hátrányos helyzetű diákok igényeit.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Este is gyengül a forint

Este is gyengül a forint

A forint mind a dollárral mind pedig az euróval szemben gyengült hétfőn. Előbbi 352,5 felett, utóbbi 308,5 forint magasságában mozog. A brit fizetőeszköz enyhén gyengült a nap folyamán, és végül 1,324 dolláron állapodott meg, miután a Starmer lemondását követő hirtelen pánikban egészen 1,318 dollárig süllyedt. A befektetők a háborús híreket is figyelik: a közvetítőként fellépő Katar és Pakisztán közleménye szerint az Egyesült Államok és Irán megállapodott egy olyan ütemtervben, amely hatvan napon belül elvezethet a végleges egyezséghez. A hír hatására a kőolaj ára hordónként 1,6 százalékkal, 79,3 dollárra csökkent. Az árak esését ugyanakkor korlátozta, hogy Donald Trump amerikai elnök a konfliktus kiújulását vetítette előre, Teherán pedig a Hormuzi-szoros lezárásával fenyegetett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×