Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Nyitókép: Pixabay.com

Többen hívják a lelkisegélyt az ünnepek alatt

Már az ünnepek előtt is nőtt a telefonos lelkisegélyszolgálatok hívásszáma. A legtöbben a magány, a párkapcsolati problémák és a járvány okozta nehézségek miatt kérnek segítséget.

Sokaknak nem boldog a karácsony. Az ünnepek időszaka mentálisan megterhelő lehet, az ajándékvásárlás a főzés és a rokonlátogatás számos családban stresszt okoz - hívja fel a figyelmet Belső Nóra pszichiáter.

Azok, akik elfelejtik a megfelelni akarási kényszereket és úgy tekintenek az ünnepre, mint egy lehetőségre, hogy kicsit a hétköznapokból kilépjenek, azok járnak a legjobban.

A magány miatt sokan szorongást depressziót élnek meg a karácsonyi ünnepek alatt, ráadásul ez nemcsak az egyedül élőket sújtja - a nem megfelelő családi légkör, a rossz párkapcsolat is okozhat ilyen érzéseket, de Belső Nóra szerint az enyhíthető, telefonon vagy online módon is távolról is lehet ápolni a szeretetkapcsolatainkat.

A telefonos lelkisegély szolgálatokat már karácsony előtt is többen keresik.

A Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének elnöke szerint 10-15 százalékos emelkedés van, és a hivás tartalmakban az ún. érdemi hívások száma jóval magasabb, vagyis kevesebb a hecc- vagy zaklatóhívás karácsony tájékán.

Dudás Erika elmondta, hogy a karácsonyi időszakban hozzájuk is elsősorban a magány és a párkapcsolati problémák miatt telefonálnak, de tavaly azért is rengeteg hívás érkezett, mert a járvány miatt sokan nem tudtak találkozni a szeretteikkel.

„Nagyon sokan elmondanánk a fájdalmainkat, a problémáinkat valakinek, de nincs kinek.

Ha ez személyesen nem oldható meg, akkor ott a telefon. És mi lehet, hogy nem vagyunk láthatóak, de nagyon jól hallhatóak vagyunk. Ez anonim módon való beszélgetés, lehet, hogy így könnyebb azokról a fájdalmakról beszélni, amit a rokonoknak, szomszédoknak, ismerősöknek, barátoknak nehezebben mondanak el” – fejtette ki.

A magány miatt nemcsak a 60 év felettiek, de nagyon gyakran a középkorúak is hívják a telefonos lelkisegély-szolgálatokat. Az öngyilkosság miatt segítséget kérők aránya azonban karácsonykor nem nő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Meddig áll el az élelmiszer a hűtőben, ha elmegy az áram? – tippek, tanácsok

Meddig áll el az élelmiszer a hűtőben, ha elmegy az áram? – tippek, tanácsok

Néhány egyszerű előkészülettel és a megfelelő szabályok betartásával sok esetben megelőzhető, hogy egy áramszünet miatt ki kelljen dobni a hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban tárolt élelmiszereket. Helik Ferenc, a Nébih elnökhelyettese az InfoRádióban elmondta: ha előre jelzik az áramszünetet, akkor érdemes jégakkukat beszerezni, illetve palackokban vizet lefagyasztani a fagyasztóba, mert így biztosítani tudjuk az ideális hőmérsékletet.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×