eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Health worker holding patients hand
Nyitókép: seb_ra/Getty Images

Kutatóorvos: drámai mértékben csökkenthető lenne a rákbetegségek száma

Évente 30-33 ezren halnak meg Magyarországon daganatos betegségekben, a KSH adatai szerint, ez a szám pedig 30 éve szinte változatlan. 2019-ben a férfiak és a nők esetében is a légcső-, a hörgő- és a tüdődaganat okozta a legtöbb halálesetet. A második helyen a férfiaknál a vastag- és a végbélrák, a nőknél pedig a mellrák áll. A témában Kiss Istvánt, A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány kuratóriumának elnökét, kutatóorvost, a Pécsi Tudományegyetem Orvosi Népegészségtani Intézetének vezetőjét kérdezte az InfoRádió.

Annak ellenére, hogy a 21. században vagyunk, a daganatterápia némi lemaradásban van más területekhez képest, és bár folyamatos a fejlődés, összességében az mondható, hogy az érintett betegek mintegy fele sajnálatos mód továbbra is meghal – fogalmazott az InfoRádiónak Kiss István kutatóorvos. Ebből adódóan nagyon lényeges kérdésnek tartja az incidenciát, azaz az új betegségek előfordulásának mutatóját, és ez a szám a csökkenés helyett valamelyest még növekedett is. Ugyanis, mint kiemelte, a daganatokért olyan kockázati tényezők felelősek, amik a mai civilizált világban nemhogy eltűnnének, egyre inkább előtérbe kerülnek.

A Pécsi Tudományegyetem Orvosi Népegészségtani Intézetének vezetője szerint, bár pontos magyarországi adatok egyelőre még nincsenek arra nézve, hogy a koronavírus-járvány milyen mértékben befolyásolta a rákos megbetegedések kezelését, illetőleg a rákdiagnosztikát, félő, hogy ebben a tekintetben sem jó a helyzet. Annál is inkább, mert a European Cancer Organisation szervezet becslése szerint

mintegy egymillió daganatos esetet nem diagnosztizálhattak a kontinensen a pandémia időszakában; körülbelül 100 millió szűrés esett ki Európában.

Pedig a korai diagnózissal könnyen és gyorsan, tökéletesen gyógyíthatók bizonyos daganatok, melyek a késői stádiumban akár halállal is járhatnak – tette hozzá a szakember. „Szerencsére most már úgy tűnik, megindultak-meglódultak a szűrések, és bízva abban, hogy a negyedik hullám már nem lesz annyira komoly, visszatérhetünk a normál kerékvágásba.”

Hozzátette: a rákdiagnosztika terén Magyarország relatíve jól áll, és folyamatos a fejlődés az Országos Onkológiai Intézet a szakmai vezetésével. Szerinte a problémát sokkalta inkább az jelenti, hogy továbbra is rengeteg a daganatos eset, amiben közrejátszik,

Magyarországon még nem kap olyan nagy hangsúlyt a betegségmegelőzés,

amit egyébként megérdemelne. „Az egészségügyön belül a megelőzés és a terápia aránya, viszonya jelenleg nem egészséges” – fogalmazott a kutatóorvos. Kiemelte: ezen a téren pedig addig nem is várható javulás – anyagi, személyi és egyéb okok miatt, nem beszélve arról, hogy az orvostudománynak is megvannak a maga határai –, amíg tízezrével érkeznek a daganatos betegek. Még annak dacára sem, hogy a terápiában is van fejlődés.

Hatékonyan kellene fellépni a fő daganatos kockázati tényezők ellen, különösen azért, mert azok nagy százalékban átfednek a másik nagy „gyilkos”, a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőivel – tette hozzá. „Tehát, ha hatékonyan küzdünk a dohányzás és a túlsúly ellen, és elérjük, hogy az emberek egy kicsit egészségesebben táplálkozzanak, akkor

drámai mértékben csökkenni tudna

ezeknek a betegségeknek a száma.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Vlagyimir Putyin bocsánatot kért

Vlagyimir Putyin bocsánatot kért

Elismerte Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton a Kreml tájékoztatása szerint, hogy az orosz légvédelem éppen működésben volt abban az időszakban, amikor a szerencsétlenül járt azerbajdzsáni utasszállító repülőgép megkísérelt landolni a grozniji repülőtéren.
VIDEÓ
Összeveszhet Ukrajna és Szlovákia az orosz gáz miatt, újabb magasrangú orosz tisztet likvidáltak volna az ukránok

Összeveszhet Ukrajna és Szlovákia az orosz gáz miatt, újabb magasrangú orosz tisztet likvidáltak volna az ukránok

Kemény árampiaci megtorló lépést helyezett kilátásba Robert Fico szlovák miniszterelnök amiatt, hogy az ukránok miatt nem folytatódik januártól az orosz gáz ukrajnai tranzitja, és személyesen is Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt hibáztatta azért, hogy nem lett még tűzszünet. Közben megkapta Ukrajna az első amerikai LNG-szállítmányt Görögország felől, ami az oroszok által elpusztított ukrajnai energetikai infrastruktúra miatt is hasznos pótlás lehet. Az orosz FSZB pedig azt jelentette be, hogy meghiúsított egy-egy trükkös célzott támadást egy magasrangú katonatiszt és egy katonai blogger ellen, mert valaki meghekkelte a folyamatot, amely kapcsán hordozható hangszóróba rejtett pokolgép robbant volna. Szombati orosz-ukrán háborús hírfolyamunk az alábbiakban olvasható.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×