eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin

Könyv a funkcionális analfabétáknak

Neves brit írók egy új sorozat keretében speciális regényeket írnak azoknak, akiknek nehézséget okoz az olvasás. Nem csak maguk a könyvek rövidek, de a nyelvezetük is egyszerű: két szótagosnál hosszabb szó bekezdésenként csak egy van bennük. Az új sorozat célja: rávenni azt a 12 millió brit felnőttet az olvasásra, aki a 13 évesek olvasási szintje alatt van.

Száz oldal, pörgő események, egyszerű nyelvtan, rövid mondatok, két szótagosnál hosszabb szavak és absztrakt gondolatok a minimumra szorítva. Ez jellemzi azt az új sorozatot, amelynek darabjait neves angol kortárs szerzők - köztük Ruth Rendell, Joanna Trollope, Minette Walters és Maeve Binchy - írják.

Az elsődleges célközönség az a mintegy 12 millió brit felnőtt, akinek olvasási szintje a 13 évesektől elvárt szint alatt van.

Sok felnőtt nem is szembesül azzal, hogy gondja van az olvasással, egészen addig, amíg iskolába nem kezd járni a gyereke, és nem kell segítenie a házi feladatokban.

Mások a munkahelyi emailekkel, körlevelekkel, használati utasításokkal, vagy kérdőívek kitöltésével szenvednek, általában titokban.

Nagy-Britanniának a becslések szerint évi 10 milliárd fontjába kerül az, hogy ilyen sokan nem tudták jól elsajátítani ezt az alapvető képességet.

Ennyit veszít ugyanis a szigetország az elmaradt adóbefizetéseken, a kisebb termelékenységen és a magasabb szociális segélyeken.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×