Infostart.hu
eur:
355.21
usd:
307.54
bux:
134718.05
2026. június 9. kedd Félix
Egy ügyfél parkolójegyet vesz egy belvárosi parkolóautomatánál.
Nyitókép: MTI Fotó: Máthé Zoltán

Bajba kerülhetnek az okostelefon nélküli autósok – tiltakozás az új parkolási rendszer ellen

Több autós egyesület is a tiltakozik a július 1-jétől érvénybe lépő új parkolási rendszer ellen. Az új rendelet szerintük jelentősen megnehezítheti a parkolási díjak szabályos megfizetését, és leginkább azokat érinti rosszul mindez, akik nem rendelkeznek okostelefonnal, vagy nem használják a digitális fizetési megoldásokat – mondta Legin István, a Zöldutat a Közlekedőknek Egyesület elnöke az InfoRádióban.

„Problémásnak látjuk a parkolási rendeletet, mert a jegybank egy rendelete is előírja a készpénzfizetést, tehát mindenképpen kötelezővé kell tenni. Ezt úgy szerették volna megoldani ebben a javaslatban, hogy be kell menni az ügyfélszolgálatra, és minden alkalommal három órát kell kifizetni” – mondta Legin István, a Zöldutat a Közlekedőknek Egyesület elnöke az InfoRádióban, hozzátéve: ezzel megkárosítják a parkoló embereket, hiszen ha fél órát vagy egy órát parkoltak, akkor is három órát kell fizetni.

Ezzel ráadásul szerinte egy kicsit paradox helyzet alakul ki, mert az ügyfélszolgálatok mindig fizető parkolási területen vannak, és amikor bemegy az ember elintézni az előző parkolási esemény kifizetését, akkor újabb parkolási esemény kezdődik, hiszen ott le kell parkolni. Ez így elfogadhatatlan – fogalmazott.

„Levélben kértük a fővárosi képviselőket és főpolgármester urat, hogy találjanak ki egy másik megoldást, akár ahogy külföldön is van több helyen, hogy valamilyen jegyrendszerrel, üzletekben vásárolható jeggyel meg lehessen oldani a kérdést” – mondta az érdekvédő.

A főváros vezetése azzal érvel, hogy az applikációk, a mobilfizetési lehetőségek kényelmesek, gyorsak, és ezek a legkönnyebben ellenőrizhetők, ezért próbálják ebbe az irányba terelni az ügyfeleket. A kérdésre, hogy miért lenne életszerűbb a készpénzes fizetés, azt mondta: „például lehetne jegyet vásárolni üzletekben, ahol ikszel az ember, mint egy lottószelvénynél, és akkor beolvassa a gép, és annyit fizet, ahány amennyi időt beikszelt. Egy ilyen rendszer elfogadható lenne. Ez működik például Bécsben, Szegeden is hasonló van” – mondta Legin István.

Azt, hogy „mindenáron elektronikus rendszert akarnak”, és ennek használatát mobiltelefonnal akarják megoldani, álláspontjuk szerint annyiban nem fogadható el, hogy sok ember van, akár még a fiatalok között is, aki nem szereti vagy nem akarja ezt használni.

„Akiknek nincs okostelefonjuk, azokat nem kötelezhetjük ezzel arra, hogy vegyenek.

A mobilszolgáltatók és a gyártók tudják ezt, nem véletlen, hogy még ma is lehet kapni olyan telefonokat, amelyek a hagyományos rendszerrel, a régi módszer alapján működnek” – tette hozzá.

Minden parkolási zónában átlagosan 25 százalékos díjnövekedés várható. Erről úgy vélekedett: megszüntetik a jegykiadó automatákat, pont azért, hogy csökkentsék az üzemeltetési költségeket. Ha tényleg olcsóbb lesz a rendszet, akkor teljesen indokolatlannak tartják az órajdíj emelését.

„Már most is elég magas. Az, hogy az emberek kifizetnek egy órára 800 forintokat, azért egy kicsit sok. Mi azt kérjük, hogy ne legyen óradíjemelés, maradjunk meg a régi tarifáknál. Remélem, hogy ezeket megfontolják, és kitalálnak egy olyan rendszert, ami valóban mindenkinek jó és használható” – mondta Legin István, a Zöldutat a Közlekedőknek Egyesület elnöke az InfoRádióban.

A cikk Szabó S. Gergő interjúja alapján készült.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter napirend előtt: vége a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak és a gyűlöletplakátoknak

Magyar Péter napirend előtt: vége a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak és a gyűlöletplakátoknak

Két témát tárgyal az Országgyűlés a keddi napon, a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetését és az utcai politikai plakátok ügyét. Ennek kapcsán Magyar Péter napirend előtt szólt a parlamentben, hosszan fejtegetve a hivatal haszontalanságának összetevőit és a plakáterdő gyerekekre gyakorolt mérgező hatását.

Resperger István: messze a megoldás Iránban, Trump lépéskényszerben

A politikai és stratégiai célkitűzések tekintetében az Egyesült Államok kevés eredményt tud felmutatni, Iránban pedig már jó ideje áruhiány van, egyre több a probléma a gyógyszerellátással, vagyis a lakosság a mindennapi életben is megérzi a konfliktus negatív hatásait – mondta az InfoRádióban a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Biztonságkutató Központjának igazgatója. Úgy véli, a diplomácia terén kellene valamilyen megoldást találni, aminek feltétele, hogy mind a két fél engedjen.
inforadio
ARÉNA
2026.07.09. csütörtök, 18:00
Grexa Liliana
ukrán nemzetiségi szószóló
Ami bűnben fogant…  – Adalékok az MNB-alapítványok keletkeztetéséhez

Ami bűnben fogant… – Adalékok az MNB-alapítványok keletkeztetéséhez

Miközben folyamatosan érkeznek a hírek arról, hogy milyen technikákkal és cégcsoportok közvetítésével sikerült eltüntetni az MNB-alapítványok vagyonát, lassan feledésbe merül, hogy ez a vagyon eleve súlyos jegybanki szereptévesztés folytán és könyvelési ügyeskedés révén keletkezett, így az alapítványok történetének szomorú végét szinte sorsszerűen határozta meg történetük kezdete. A Matolcsy György által irányított MNB-igazgatóság ugyanis a Fidesz által kreált Alaptörvénnyel is ellentétesen, az államháztartásról szóló törvényt kijátszva, és a maga által készített „Alapokmányra” hivatkozva, 2014-ben 245 milliárd forintot kreatív könyveléssel kiszervezett az államháztartásból. Ezt az összeget – az akkor és a ma is érvényes szabályok szerint – az államadósság csökkentésére kellett volna fordítani. Csak a miniszterelnök és a nemzetgazdasági miniszter (a jelenlegi jegybankelnök, Varga Mihály) tudomásával történhetett meg, hogy az összeget mégsem adósságcsökkentésre, hanem alapítványok létrehozására fordították. Írásomnak az is időszerűséget ad, hogy az Országgyűlés bizottságot hozott létre az MNB-alapítványok körüli visszaélések tisztázására. A bizottságnak az alapítványok eredetével is foglalkoznia kell ahhoz, hogy a tanulságok alapján javaslatot tehessen az érvényes MNB-törvény olyan felülvizsgálatára, amely elzárja a visszaélés lehetséges csatornáit. A szerintem legfontosabb módosítás elvonná az MNB igazgatóságától a jegybanki eredmény feletti rendelkezés jogát, s azt visszaszolgáltatná az állami tulajdonos képviselőjének, amely lehet a kormány (annak kijelölt tagja), vagy maga az Országgyűlés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×