Infostart.hu
eur:
355.3
usd:
307.73
bux:
134725.92
2026. június 9. kedd Félix
Budapest, 2026. május 11.Gajdos László élő környezetért felelős miniszterjelölt kinevezés előtti meghallgatásán az Országgyűlés élő környezetért felelős bizottságának ülésén az Országházban 2026. május 11-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

A kormányhoz fordultak civil szervezetek, a környezetvédelmi tárca hatásköreinek pontosítását kérik

A Magyar Természetvédők Szövetségének társelnöke az InfoRádióban elmondta: a klímavédelemnek, valamint a génmódosítás és a génmegőrzés körének mindenképpen a Gajdos László vezette minisztériumhoz kellene tartoznia. Mint fogalmazott, az elmúlt 16 évben háttérbe szorult a környezetvédelem a kormányzati munkában, ezért üdvözlik, hogy most önálló tárcát kapott a terület.

A Greenpeace Magyarország, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Naphimnusz Egyesület kezdeményezésére 120 civil szakmai szervezet fordult levélben a kormányhoz. Mint írják, üdvözlik az önálló Élő Környezetért Felelős Minisztérium létrehozását, és támogató szándékkal kérik a tárca egyes hatásköreinek pontosítását.

A Magyar Természetvédők Szövetségének társelnöke az InfoRádióban úgy fogalmazott, a különböző minisztériumok feladatait, hatásköreit felsoroló statútum rendeletben megítélésük szerint „nem teljesen pontosan” írták le az élő környezetért felelős tárca munkarendjét. Farkas István Tamás hozzátette: megértően állnak ahhoz, hogy gyors ütemben zajlik a kormányzati struktúra átalakítása, és vélhetően ezért „nem sikerült elvarrni minden szálat”.

Ugyanakkor az említett 120 civil szervezet közösen egyebek mellett azt kéri, hogy például

a klímavédelem mindenképpen az új tárcához tartozzon.

Farkas István Tamás kitért arra is, hogy a napokban olyan hírek is elkezdtek terjedni, hogy a kvótapénzek vagy a mitigáció (kibocsátáscsökkentés) a Gazdasági és Energetikai Minisztériumhoz fog tartozni, ami egyre több félreértést szült.

„Mi azt gondoljuk, hogy az élő környezetért felelős minisztériumnál egyben lenne szükség a klímavédelem koordinálására a kormányzaton belül.

A génmódosítás, a génmegőrzés köre pedig az Agrárminisztériumnál jelenik meg.

Az elmúlt időkben ez a természetvédelmi államtitkárság feladata volt, és azt gondoljuk, hogy ott is kell maradnia az élő környezetért felelős minisztériumon belül” – mondta a Magyar Természetvédők Szövetségének társelnöke.

Farkas István Tamás arról is beszélt, mennyire fontos az önálló környezetvédelmi tárca létrehozása. Mint fogalmazott, rendkívül nagy öröm számukra, hogy egy önálló minisztériumot kapott a Tisza-kormánytól a környezetvédelem. Erre nem volt példa az elmúlt 16 évben, és szerinte háttérbe szorult ez a terület a kormányzati munkában. Remélik, hogy a jövőben fontosabbá válik az új kormányzat működése során.

A közös közleményben Mező János Bálint, a Greenpeace Magyarország igazgatója azt emelte ki, hogy a klímaválság nem gazdasági, hanem létezési kérdés. Úgy véli, a tiszta víz és az élhető környezet megőrzése a Kárpát-medencében csak akkor lehetséges, ha a klímaügyet felszabadítják a rövid távú pártpolitika alól és oda helyezik, ahová való: a természet és a környezetvédelem szívébe.

A cikk alapjául szolgáló interjút Szabó Gergő készítette.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter napirend előtt: vége a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak és a gyűlöletplakátoknak

Magyar Péter napirend előtt: vége a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak és a gyűlöletplakátoknak

Két témát tárgyal az Országgyűlés a keddi napon, a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetését és az utcai politikai plakátok ügyét. Ennek kapcsán Magyar Péter napirend előtt szólt a parlamentben, hosszan fejtegetve a hivatal haszontalanságának összetevőit és a plakáterdő gyerekekre gyakorolt mérgező hatását.

Resperger István: messze a megoldás Iránban, Trump lépéskényszerben

A politikai és stratégiai célkitűzések tekintetében az Egyesült Államok kevés eredményt tud felmutatni, Iránban pedig már jó ideje áruhiány van, egyre több a probléma a gyógyszerellátással, vagyis a lakosság a mindennapi életben is megérzi a konfliktus negatív hatásait – mondta az InfoRádióban a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Biztonságkutató Központjának igazgatója. Úgy véli, a diplomácia terén kellene valamilyen megoldást találni, aminek feltétele, hogy mind a két fél engedjen.
inforadio
ARÉNA
2026.07.09. csütörtök, 18:00
Grexa Liliana
ukrán nemzetiségi szószóló
Ami bűnben fogant…  – Adalékok az MNB-alapítványok keletkeztetéséhez

Ami bűnben fogant… – Adalékok az MNB-alapítványok keletkeztetéséhez

Miközben folyamatosan érkeznek a hírek arról, hogy milyen technikákkal és cégcsoportok közvetítésével sikerült eltüntetni az MNB-alapítványok vagyonát, lassan feledésbe merül, hogy ez a vagyon eleve súlyos jegybanki szereptévesztés folytán és könyvelési ügyeskedés révén keletkezett, így az alapítványok történetének szomorú végét szinte sorsszerűen határozta meg történetük kezdete. A Matolcsy György által irányított MNB-igazgatóság ugyanis a Fidesz által kreált Alaptörvénnyel is ellentétesen, az államháztartásról szóló törvényt kijátszva, és a maga által készített „Alapokmányra” hivatkozva, 2014-ben 245 milliárd forintot kreatív könyveléssel kiszervezett az államháztartásból. Ezt az összeget – az akkor és a ma is érvényes szabályok szerint – az államadósság csökkentésére kellett volna fordítani. Csak a miniszterelnök és a nemzetgazdasági miniszter (a jelenlegi jegybankelnök, Varga Mihály) tudomásával történhetett meg, hogy az összeget mégsem adósságcsökkentésre, hanem alapítványok létrehozására fordították. Írásomnak az is időszerűséget ad, hogy az Országgyűlés bizottságot hozott létre az MNB-alapítványok körüli visszaélések tisztázására. A bizottságnak az alapítványok eredetével is foglalkoznia kell ahhoz, hogy a tanulságok alapján javaslatot tehessen az érvényes MNB-törvény olyan felülvizsgálatára, amely elzárja a visszaélés lehetséges csatornáit. A szerintem legfontosabb módosítás elvonná az MNB igazgatóságától a jegybanki eredmény feletti rendelkezés jogát, s azt visszaszolgáltatná az állami tulajdonos képviselőjének, amely lehet a kormány (annak kijelölt tagja), vagy maga az Országgyűlés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×