Infostart.hu
eur:
354.24
usd:
311.55
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Nyitókép: Unsplash.com

Mégis megússzák a buszok a horrorárakat, új szabályok jelentek meg a védett áras üzemanyagról

A Magyar Közlönyben pontosították és kiegészítették a korábbi rendeletet. Lett egy büntetési passzus is.

A kormány március 9-én jelentette be, és éjféltől életbe is léptette a védett üzemanyagárak rendszerét, amely a benzin és a gázolaj esetében alkalmaz állami ármaximalizálást (a benzin ára 595, a gázolajé pedig 615 forintnál nem lehet több a magyar autósok számára) a nemzetközi olajpiacról a magyarra begyűrüző drágulás mérséklésére. A szabályozás kizárólag a magyar rendszámmal és magyar forgalmi engedéllyel rendelkező gépjárművekre vonatkozik, de első körben nem tartalmazta a kedvezményezettek között a Volán járműveit, ahogy a budapesti tömegközlekedésben részt vevő buszokat sem, amiatt, hogy ezek telephelyekről tankolják az üzemanyagot, nem a benzinkutakon. Erre reagált úgy Karácsony Gergely főpolgármester, hogy ha kell, akkor beállnak a BKV-buszokkal a Mol-kutakra, illetve hogy 1,5 milliárddal kerülhet többe idén megtankolni a budapesti buszokat.

Egyebek mellett ezt a hiányosságot pótolta a szerda éjjel megjelent Magyar Közlönyben szereplő rendelet, amelynek szövege szerint

a telephelyi fogadóhelyre (elsősorban üzemi üzemanyagtöltő állomás) történő kiszállítással megvalósuló értékesítése során is a védett árat kell alkalmazni,

és itt nem is kell kitenni a tájékoztató papírokat, ahogy a rendszám és a forgalmi ellenőrzése sem szükséges. Mindez pedig a tömegközlekedési járműveken kívül a mezőgazdasági gépek és vízijárművek helyben szokásos módon történő utántöltésére is vonatkozik.

Pontosították, hogy mi számít magyar járműnek, előfordulhat ugyanis, hogy annak nincs rendszáma.

„Amennyiben a járműnek rendszáma nincs, de az üzemanyagtöltő állomás üzemeltetője vagy annak képviselője a járműhöz kapcsolódó okirat segítségével, a tőle elvárható gondossággal meggyőződik a jármű magyar honosságáról, az üzemanyagot védett áras termékként kell értékesíteni” – szól a szabályozás.

Súlyos büntetést szab meg a friss kiegészítés arra az esetre, ha felszabadított biztonsági kőolajtermék készletre jogosult tag és annak viszonteladója a felszabadított készletet az ország területéről kivinné. Ezt a rendelkezés megtiltja, ahogy azt is, hogy oly módon értékesítsék az ilyen üzemanyagot, amely annak Magyarország területéről történő kivitelét eredményezi.

„Ha a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vagy a rendőrség e tilalom megtartásának ellenőrzése során megállapítja a jogsértést, 100 000 000 forinttól 5 000 000 000 forintig, de legalább a jogellenesen kivitt készlet piaci értékének háromszorosáig terjedő bírságot szab ki.

A bírságot az azt kiszabó határozat véglegessé válását követő 15 napon belül kell megfizetni. A bírságot kiszabó határozat ellen nincs helye fellebbezésnek.”

Úgy tűnik, volt igény arra is, hogy meghatározzák, mi az üzemanyagtartály, amibe a védett áras tankolást végre lehet hajtani. „E rendelet alkalmazásában a jármű üzemanyagtankja az, ami a jármű része, tartósan be van építve, a motor üzemanyagellátását szolgálja, és a biztonsági és műszaki előírásoknak megfelel.”

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×