Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Traffic cones
Nyitókép: Getty Images/JazzIRT

„Nyugat-Európát a Balkánnal” – Újabb infók láttak napvilágot az M9-esről

Az M9-es gyorsforgalmi út 51-es és 53-as főút közötti, mintegy 60 kilométeres szakasza szűkebb értelemben Szekszárdot és Tompánál a szerb határt, tágabb értelemben azonban Nyugat-Európát fogja összekötni a Balkánnal – mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) útépítésekért felelős helyettes államtitkára kedden a Bács-Kiskun vármegyei Jánoshalmán.

Pántya József a környékbeli települések vezetőinek tartott beszámolón kiemelte: a fejlesztéssel Magyarországnak olyan területe fog feltárulni, ahol eddig nem volt gyorsforgalmi úthálózat. Ez az 59 kilométeres szakasz hiánypótló beruházása lesz a magyarországi gyorsforgalmi úthálózatnak – mutatott rá.

A helyettes államtitkár elmondása szerint igyekeztek a tervezést abba az irányba vinni, hogy ne csak egy 2-szer 2 sávos gyorsforgalmi út szelje át a határt, hanem ahol országos közút keresztezi a szakaszt, ott lehetőség szerint csomópontot alakítsanak ki. Ezáltal megteremtik az ott élők, közlekedők bekötését is a gyorsforgalmi hálózatba – tette hozzá.

Pántya József ismertette, a beruházás tervezése nettó 6 milliárd forintba kerül, amit hazai forrásból fedeznek, a végleges kiviteli tervek pedig 2027-re várhatók.

Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára elmondta, az elmúlt években megváltoztak Dél-Európában a személy- és áruszállítási főútvonalak. Így ez a terület véleménye szerint alapvetően nyertese lesz a fejlesztésnek, mivel az útfejlesztésen kívül a térséget egyéb infrastrukturális beruházások is érinthetik.

Az államtitkár ismertette: ezt a beruházást teljes mértékben a minisztérium felügyeli. Az építészet stratégiai ágazat, és elválaszthatatlan a térségfejlesztéstől – jelezte, hozzátáve, hogy ez a beruházás a legnagyobb ilyen típusú fejlesztés az országban.

Lánszki Regő megjegyezte, hogy az ilyen projekteknél fontos megvizsgálni a helyi közlekedési adottságokat és a humán infrastrukturális ellátottságot is az adott térségben.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×