Infostart.hu
eur:
356.51
usd:
314.44
bux:
139155.85
2026. június 24. szerda Iván
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában
Nyitókép: InfoRádió

Hankó Balázs: 850 milliárd forintot fordítunk kulturális fejlesztésekre

Korántsem került le az Iparművészeti Múzeum épületének felújítása a napirendről – hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt a Közlekedési Múzeum, a Természettudományi Múzeum és a Mezőgazdasági Múzeum jövőjéről, a költözésekről is.

A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ számos eltérő profilú tagintézménnyel jött létre Demeter Szilárd vezetésével, majd múlt év őszén vezetőváltás történt, és a Nemzeti Múzeum főigazgatója, Zsigmond Gábor került a központ élére. Ő korábban épp az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt arról, hogy az integráció után valamilyen formában jöhet egy dezintegrációs folyamat. A témával kapcsolatban Hankó Balázs szintén az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta: a stratégiaalkotásnál és a Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ rendezésénél volt egyfajta centralizáció, ami ahhoz kellett, hogy rá lehessen tekinteni a 24 milliós közgyűjteményi állományra és mindazokra a folyamatokra, amelyek a múzeumokat működtetik. Ez megtörtént, most pedig annak van az ideje és a lehetősége, hogy innentől megfelelő autonómiát kaphassanak az egyes intézmények, az egyes múzeumok a saját, immáron összehangolt stratégiájuknak megfelelően tudjanak tovább dolgozni.

A közgyűjteményi központ mint egység a kultúráért és innovációért felelős miniszter elmondása szerint működőképesen megy tovább.

Hankó Balázs beszélt az Iparművészeti Múzeumról is, amely 2017 óta zárva van.

„Az Iparművészeti Múzeum azokon a kiállítótereken, ahol jelen van, most dupla akkora téren van jelen, mint az Iparművészeti Múzeumban volt. Az elkövetkezendő időszakban 850 milliárd forint jut kulturális fejlesztésekre, ebből 168 milliárd forint az Iparművészeti Múzeum épületét érintő fejlesztésre megy. Ez a legnagyobb tétel, emellett ott van a Közlekedési Múzeum fejlesztése, ott van a Természettudományi Múzeum fejlesztése, mind a két múzeum esetében költözés várható. A Természettudományi Múzeum az a Debreceni Egyetemi Tudományos és Innovációs Science Parkban működik majd, ahol az egyetemi közelség egy olyan együttműködést jelent, ami fontos számunkra. A Mezőgazdasági Múzeum pedig Gödöllőre, a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem kampuszára költözik a Városligetből. Ott egy komplex fejlesztés valósul meg, a MATE épületinfrastruktúrája megújul – a munka érinti az aulát, a főépületet és a szemináriumi termeket –, és ehhez csatlakozik majd a Mezőgazdasági Múzeum úgy, hogy mindeközben egy öt hektáros skanzen is kialakításra kerül, amelyben a Kárpát-medence őshonos állatfajai, növényfajai mind elérhetőek lesznek” – sorolta a tárcavezető.

A Közlekedési Múzeumot Debrecene fogják költöztetni. Szó volt korábban arról is, hogy az Országos Széchenyi Könyvtárat kiköltöztetnék a budai Várból. Hankó Balázs szerint itt abban léptek előre, hogy tavaly júliusban átadták a piliscsabai archivális raktárat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

A zöldség- és gyümölcsfogyasztásunk szinte stagnált, miközben az árak három-négyszeresükre emelkedtek az elmúlt 15 évben. A szélsőséges időjárás is egyre jobban sújtja az ágazatot. Az alma és a meggy a két legnagyobb termőterületű kultúránk, és ezekben rosszabb a helyzet, mint tavaly – mondta Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes a hangulat szerda reggel a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×