Karácsony Gergely a YouTube-csatornáján közzétett videójában megemlítette, hogy a nemzeti ünnep egy részét Strasbourgban tölti az európai főpolgármesterek csúcstalálkozóján, de kötelességének érzi szólni az egyik legfontosabb nemzeti ünnepen, különösen az idei október 23-án.
Hangsúlyozta, neki és még nagyon sokaknak 1956 olyan, ahogyan Faludy György írt róla: nem emlék, nem múlt, nem történelem, de "húsom, vérem, lényem egy darabja, szívem, gerincem".
Úgy fogalmazott: "Ne hagyjuk, hogy ezt a szívet, a mi szívünket kitépjék, hogy ezt a gerincet, a mi gerincünket megroppantsák. A hatalom, amely mindig csak önmagára gondol, amelynek mindig előrébb való az érdek, mint az érték, amely összekeveri az agresszort az áldozattal, olyannyira beleszédült a pávatáncba, hogy 1956 történelmi tapasztalatából is képes volt azt vetíteni a mára, hogy az agresszor előtt meghunyászkodni kellene a magyarnak, fenyegetésre feladni mindent, a szabadságot, a függetlenséget, a hazát."
Karácsony Gergely arra szólított fel, hogy ne hagyjuk meghazudtolni azt, ami a legigazibb, megszentségteleníteni azt, ami a legmagasztosabb, és meggyalázni azokat, akik példát mutattak halált megvető emberségből.
Hozzátette, ami igazán megbocsáthatatlan, az a minden értéket zárójelbe tevő, mindent a maga pőre hatalmi érdeke felől néző nihilista politika, amit "kikotyogtak".
"Én sokakkal együtt hiszem, hogy ez az ország, benne ez a város nem ilyen, ez az ország, benne Budapest nem meghátrál, nem meghunyászkodik, nem behódol, mert 1956-ban önmaga fölé nőtt a szabadságért vívott harcban" - mondta a főpolgármester.
Úgy folytatta, hogy október 23-án már kétszer megmutatkozott a jobbik énünk, a legszebbik képességünk: 1956-ban és 1989-ben is. "Az, hogy ezer és egy különbözőségünk, a származásunk, a neveltetésünk, a hitünk, a világnézetünk ellenére összeköt bennünket, valami sokkal erősebb. A haza és a szabadság szeretete. És a szabadságot és a hazát nem lehet egymás ellenében szeretni, mert azzal felszámolnánk mindkettőt" - mondta.
Karácsony Gergely arra hívta fel a figyelmet, hogy '56-ban a bátorságnak és az ellenállásnak is ezer arca volt: a fegyvert ragadó forradalmárok, a sztrájkoló bányászok, a szívük fölé Kossuth-címert tetováló pesti srácok, a némán vonuló pesti lányok, a csenddel demonstráló gimnazisták, az önszerveződő munkástanácsok vagy a falusiak, akik élelmet hoztak a harcoló budapestieknek. Baloldaliak és jobboldaliak, munkások és értelmiségiek, fiatalok és idősebbek, budapestiek és vidéken élők együtt küzdöttek a szabad Magyarországért.
Jó lenne, ha beteljesülne végre Göncz Árpád volt köztársasági elnök vágya, hogy a magyar társadalom a nemzeti függetlenség és a polgári szabadság '56-os lobogója alatt megbékél önmagával - jelentette ki, hozzátéve, ahhoz, hogy így legyen, bátran kell élnünk jogos örökségünkkel, '56 szellemével, mert ez az örökség arra tanít bennünket, hogy ha egy nép talpra áll, ha közösnek érzi a haza ügyét, akkor képes felülemelkedni a kicsinyes érdekeken és képes nemzetté nemesedni. "Éljen a köztársaság, éljen a szabadság, éljen a haza" - zárta videóját a főpolgármester.
Párbeszéd: az Orbán-rezsim szembeköpte '56 hőseit
Az Orbán-rezsim szembeköpte '56 hőseit, új, értékalapú közösséget kell teremtenünk - közölte a Párbeszéd-Zöldek szerdán az október 23-i nemzeti ünnep alkalmából a Facebook-oldalán.
A közleményben úgy fogalmaztak, újra elnyomás alatt élünk: egy szűk elit ellopta Magyarországot, és bezárta annak nyugatra vezető ajtaját, egyúttal kinyitotta ismét a kelet felé mutató ajtót.
"Harmincöt éve nem gondoltuk, hogy néhány fiatal, rendszerváltó demokrata módszeresen lebontja a demokratikus felépítményt, dinasztiákat hoz létre, az államot ellenőrző intézményeket pedig saját hatáskörbe rendeli, és azt se gondoltuk volna, hogy visszatérnek az oroszok, csak most nem a spájzban, hanem a szerverteremben vannak. Akkor Hruscsov mondta meg, mi legyen, újabban a háborús bűnös, a szuverén Ukrajnát lerohanó Putyin diktál" - írták.
Hozzátették, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója az, aki nyíltan kimondta, mit gondol a magyar vezetés 1956-ról, a forradalom hőseiről, a szuverenitását védő ukrán népről. "Orbán Balázs üzenete az: nyugodtan tegyük zárójelbe a szabadságáért küzdő magyar népet, az önvédelem alapvető jogát – hovatovább felejtsük el az egri várvédőket, a Rákóczi-szabadságharc hőseit, az 1848-as katonákat –, vörös szőnyeget kellett volna, sőt kell teríteni az idegen hatalmak elé, aztán a földig hajolva kezet csókolni nekik" - írták, hozzátéve, hogy az Orbán-rezsim nekifutás nélkül szembeköpte történelmünk hőseit, és még mulat is ezen.
Az ellenzéki párt szerint a feladat mindannyiunk előtt világos: új fejezetet kell nyitnunk Magyarország történetében, hogy visszataláljunk a helyes útra.
Nem dinasztiákat, hanem értékalapú közösséget kell teremtenünk, amely ugyanúgy fontosnak tekinti a demokratikus alapvetéseket és az európiai értékeket, mint az egymás felé fordulást, a közös ügyek megvitatását, a párbeszédet - áll a közösségi oldalon közzétett közleményben.