eur:
413.18
usd:
397.97
bux:
79243.31
2024. december 19. csütörtök Viola
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszél az uniós elnökség keretében zajló Versenyképességi Tanács üléséről tartott sajtótájékoztatón a Várkert Bazárban 2024. július 9-én. A miniszter bejelentette, hogy az ülés legfőbb célja egy új európai versenyképességi paktum előkészítése volt, amely a magyar uniós elnökség egyik fő prioritása. A Versenyképességi Tanács kétnapos ülésén a tagállamok szakminiszterei vettek részt, Nagy Márton elnökletével.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Nagy Márton előállt a gazdaságvédelmi akcióterv részleteivel

A lakhatási válság kezelésének egyik lépéseként airbnb-moratóriumot vezet be a kormány Budapesten, adóemelés is jön. Egyre több részlet ismert már a lakhatási válság kezelésével és a legkisebb vállalatok segítésével kapcsolatban is.

A Portfolio konferenciáján ismertette Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a szerdai Kormányinfón bejelentett gazdaságvédelmi akcióterv részleteit.

Az eseményen indításként elmondta, nem lesz jó a harmadik negyedéves GDP-adat, de a jövő évi nyitó már igen, akár 3 százalék feletti is, és 2026-ra reális a 4 százalék feletti növekedés.

A gazdaságvédelmi akcióterv pilléreit megerősítve elmondta, a megfizethető lakhatás, a jövedelmek vásárlóerejének növekedése és a vállalkozókat segítő Demján Sándor program áll a kormányzás homlokterében.

Lakhatás - "ez válság"

Bejelentette, 5 év alatt 150 ezer lakásnak kell épülnie Magyarországon. Emellett megfizethető négyzetméterárakra van szükség, amely Budapest esetén egymilliós négyzetméterárat jelent, a lakáshitel-kamatoknak pedig vissza kell térnie az 5 százalék alá. Nemcsak Budapesten, hanem Debrecenben is 12 év szükséges ahhoz, hogy egy 75 négyzetméteres lakást meg tudjanak venni - mondta.

Bevallotta, a budapesti lakásárak elszabadulásának mértékére nincs nemzetközi példa, ez húzza a bérletárakat, amelyekre egy fiatalnak bevétele bő felét el kell költenie, "a lakbér a legnagyobb rezsi".

Az OECD szerint - idézte - ha a lakbér aránya a havi jövedelemhez mérve 30 százalék felett van, az lakhatási válság, 40 százalék feletti a kritikus a szint.

Jelezte Budapesten 800 ezer háztartás él, ebből 140 ezer hosszútávú bérletben van, 18 százaléka a lakosságnak a bérleti piacon van, ez a 18 százalékos szám nemzetközi összehasonlításban is nagyon magas.

Közölte, az airbnb-válságot az önkormányzatoknak kellett volna megoldani, de nem tettek semmit, ezért a kormány fog beavatkozni: a kormány két évig nem ad ki engedélyt új airbnb-re Budapesten. Emellett jelentős adóemelést is tervez erre vonatkozóan a kormány.

Szabályozásra készülnek a bérleti szerződések terén, illetve kollégiumi férőhely biztosítás is szerepel az elképzelések közt, ezt "az egyetemek helyett" végzi a kormány majd.

Folytatódni fog a lakásfelújítási program, ezúttal azonban a szegényebb települések lesznek a körben.

A nyugdíjpénztárak feltörése és a SZÉP-kártya juttatásainak 50 százalékos felhasználása esetében egyaránt ugyanazon felújítási munkálatokat lehetne finanszírozni, mint az otthonfelújítási program esetében.

Megélhetési ügyek

Közölte, 2028-ra kell eljutni az 1000 eurós szintre a minimálbért tekintve és egymilliós bruttó átlagkeresetre. Előbbihez "nem kell nagy erőfeszítéseket tenni", utóbbihoz viszont igen, ráadásul Nagy Márton nem tartja lehetségesnek, hogy olyan nagy reálbér-növekedés legyen a jövőben, mint most (10 százalék).

Az "egymilliós" kérdéshez szerinte jelentős gazdasági és termelékenység-növekedésre van szükség Magyarországon.

Szólt a munkáshitelről is, ezek részletei "már a kidolgozás végén" vannak, 4 millió forint hitelösszeg áll majd rendelkezésre 0 százalékos kamattal. "Az a kérdés, hogy 17-22 éves korosztály megfelelő-e, tehát ezt kell-e szűkíteni vagy bővíteni."

Demján Sándor program

Nagy Márton szerint a legkisebb cégek ma nem hitelképesek, nincs tőkéjük, ezzel kell elsősorban foglalkozni, meg kell duplázni a legkisebbek "méretét", és duplájára kell emelni a hazai kkv-k észarányát a teljes exporton belül, de fontos cél még a digitalizáció és a hitelezés duplázása is.

Bejelentette, a kormány indít egy kkv-finanszírozási programot, 30 százalékos tőkeemelést hajt végre az MKIK és a Kavosz bevonásával a vállalatoknál, amit eszközberuházásokra lehet elkölteni.

Növelni fogják a cégek netes elérhetőségét is.

Az exportösztönzés felelőse az Eximbank lesz, "a Széchenyi Kártya Program 3,5 százalékos beruházási hitelkamattal pörög majd".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Döntöttek az autóelkobzás és Rákosrendező ügyében, és elfogadták Budapest költségvetését

A Fidesz nélkül fogadták el a Fővárosi Közgyűlés ülésén Budapest jövő évi költségvetését. Szavaztak a képviselők Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közös előterjesztéséről a "mini-Dubaj" beruházással kapcsolatban, illetve a közparkok bekamerázásáról szóló kezdeményezésről is. Javaslat készül a kormány számára egy milliárdos külvárosfejlesztésről és döntöttek a dunai uszoda létesítésének lehetőségével kapcsolatban is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×