Négy évig tartó építkezés után a Magyar Turisztikai Ügynökség több mint hárommilliárd forintos támogatásából teljesen megújult a mátraverebély-szentkúti Mária-kegyhely, ahová minden évben 300 ezer zarándok látogat el.
Vitályos Eszter kormányszóvivő a csütörtöki Kormányinfón részletekről is beszélt.
"Családbarát beruházásokat adtak át a Nógrád vármegyei Mátraverebély-Szentkúton lévő római katolikus nemzeti kegyhelyen. Egy olyan búcsújáró hely ez, ahová évente 300 ezer zarándok látogat el. 16 családi apartmanház, egy 114 négyzetméteres fedett közösségi tér és naperőmű épült. Kibővült továbbá a Kálvária-kápolna egy urnatemetővel, a kegyhely területére pedig szelektív hulladékgyűjtők is kerültek. Két játszóteret és egy multifunkcionális sportpályát építettek a családosoknak. A teljes beruházásra 3,4 milliárd forintot biztosított a Magyar Turisztikai Ügynökség."
Hagyomány és jelen
Mátraverebély-Szentkút Magyarország leghíresebb búcsújáró helye. A legenda szerint itt 1091-ben a kunokkal harcoló Szent László lovának patája fakasztotta fel a vizet, a forrást pedig személyesen a király szélesítette ki a bárdjával. Egyéb feljegyzések szerint 1700-ban aranykereszt ragyogott fel a vízben, 1701-ben a hívők ezrei előtt megjelent a Szűzanya és a kis Jézus, 1714-ben pedig egy néma kisfiú a Szűzanya tanácsát követve ivott a vízből, és megszólalt.
A római katolikus nemzeti kegyhelyet eredeti formájában az Almásy család építtette, és jelenleg négy ferences szerzetes teljesít ott szolgálatot.