eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Female hands and swatch.
Nyitókép: Zmaj88/Getty Images

Közeleg az óraátállítás - a magyarok többsége viszont szabadulna tőle

Az utóbbi években minden ősszel és tavasszal téma az óraátállítás eltörlése. A kérdéssel már az EU is többször foglalkozott, de más, fontosabb ügyek miatt mindig elmaradt a döntés.

Pontosan egy hét múlva, október 29-én óraátállítás. A penzcentrum.hu az idén ősszel egy kérdőíves kutatás kereti között felmérte a magyarok hozzáállását, és nem meglepő módon a magyarok 88%-a már szeretne megszabadulni a minden tavasszal és ősszel ránk váró tologatástól. Többen pedig jelezték, hogy hetekig nem tudják kiheverni a szervezetük az átállítás utáni zavart.

A COVID járvány előtt eredetileg az uniós tagállamok 2021-ig kaptak időt, hogy döntsenek róla, téli vagy nyári időszámítást fognak-e használni a jövőben, ha eltörölték az óraátállítást. De a pandémia miatt tovább húzódott a helyzet, így a határidőt kitolták 2024-ig. Azóta viszont az orosz-ukrán háború ismét tolódni látszik a határidő.

A portál úgy értesült, hogy legkorábban 2025-ben van dönthet az Európai Unió az óraátállításról.

A penzcentrum.hu felmérésében arra is kíváncsi volt, hogy vajon a válaszolók melyik időzónát preferálnák? Ebben a kérdésben azonban már eléggé megoszlottak a vélemények; 46% szerint a nyárit, míg 35% szerint a télit kéne megtartani. Ugyanakkor egy 2021 év eleji kormányinfón Gulyás Gergely kancellária miniszter azt mondta, hogy az lenne az előnyös, ha az EU tagországai egységesen döntenének és ahhoz tudna igazodni az ország.

Bár az internetes újság szerint nincsenek egyértelmű tudományos eredmények az óraátállítás egészségre gyakorolt hatásairól, de annyi biztosan tudható, hogy valóban megterhelő az emberi szervezet számára. Ugyanakkor az átállítás mellett szól, hogy ezzel több esély marad az estébe elnyúló szabadidős programokra, amik viszont jó hatással vannak az egészségre. Ellenben az óraátállítás ellen szól az, hogy ilyenkor megnő a közlekedési balesetek száma is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×