eur:
411.19
usd:
392.63
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: InfoRádió/Infostart

Megvan a pontos oka a hulladékágazati bérelmaradásnak

Átlagosan 10-20 százalékos elmaradás van a hulladékgazdálkodásban dolgozó vállalatoknál a bérekben - mondta az InfoRádióban a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetének elnöke. Az érdekképviselet a főbb tennivalókról a közelmúltban egyeztetett a hulladékgazdálkodási feladatokat nyár közepe óta koncesszorként ellátó MOHU Mollal, a tárgyalásokat sikeresnek értékelték.

A hulladékgazdálkodás új szemléletet követel hamarosan a lakosságtól is; a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete elnöke, Király András azt vallja, hogy akik nap mint nap kint dolgoznak az utcán a kollégáik közül, a lakossággal is tartják a kapcsolatot.

Király András az InfoRádióban elmondta, munkaerőben is van hiány, de ezt országosan is általánosnak tartja. "Ez az ágazat is ebben a helyzetben van. Az elmúlt 10-15 évben a korábbi bérelőny elkopott, most már bérhátrány van, az elvándorlás megvan, mint az ország más területein. Bízom benne, hogy megfelelő körülményekkel, bérekkel visszacsábíthatók a kollégák" – vázolta.

Ágazati szinten 10-12 százalékosnak tartja az emberhiányt, a bérfejlesztéssel kapcsolatban pedig részletesebben is szólt. "Külön a fizikai, külön a szellemi munkakörben dolgozók bérét is szoktuk vizsgálni. A tavalyi adataink azt mutatták, hogy

a hasonló szellemi munkát végzőkkel szemben már 20 százalékos bérhátrányuk van az állományhoz tartozó beosztottaknak, vezetőknek.

A fizikai területen kicsit kedvezőbb a helyzet, ott 10 százalékos nagyságrendű az átlagos lemaradás, de vannak egyes területek, ahol 20-25 százalékos."

A miértről szólva Király András azt mondta, a közszolgáltató cégek tekintetében a lakosság számára fontos tényező, hogy a rezsidíj csökkentett ár, de ez a cégek finanszírozását most már megbillenti.

"Amint haladt előre az idő, és a bevétel nem tudott növekedni, az állami kompenzációval együtt sem tudták utolérni a versenypiaci béreket. Ha egy cégnek választania kell, hogy bért emel, vagy kifizeti, hogy egy autó kivonuljon, a gazdasági vezető elsősorban azt fogja támogatni, hogy a napi működést megteremtse" – ecsetelte.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×