Az Európai Bankhatóság kétévente vizsgálja, mennyire állnak ellen az esetleges sokkoknak az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség pénzintézetei. Idén is arra voltak kíváncsiak, miként teljesítenének a bankok egy komoly gazdasági-pénzügyi válság esetén – mondta az InfoRádiónak Binder István, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője.
"Olyan stressz-makrogazdasági forgatókönyvet feltételeznek, ami egy súlyos uniós és globális recessziót, tehát nagy GDP-csökkenést feltételez, illetve ennek kapcsán növekvő hitelkamatokat, magasabb hitelfelárakat" – jelentette ki.
Az idei stressz-teszt során 70 európai bankot vizsgáltak, amelyek együttesen az Európai Unió bankszektorának mintegy 75 százalékát fedik le a teljes eszközállomány alapján. A felmérésben a magyar tulajdonú hitelintézetek közül egyedül a közép-kelet-európai régió már 11 országában jelen lévő OTP-csoport vett részt.
Binder István szerint a hitelintézeteket 30 milliárd eurós mérlegfőösszeg felett stresszelték ezeket a hitelintézeteket, Magyarországon ennek a limitnek egyedül az OTP felel meg. Az uniós szempont az, hogy azokat a bankokat nézik meg, melyekkel ha probléma lenne tőkehelyzetüket tekintve, azt Európa-szerte megéreznék. Az OTP az idei stresszteszten is az európai mezőny első felében teljesített.
A legfontosabb tényezőnek számító tőkepozíció alapján pedig még kissé javult is az eredménye a két évvel ezelőttihez képest.
"Az összes bankot tekintve – és ezen belül az OTP-banknál is – nagyon kedvező lett a végeredmény, tehát még egy súlyos stresszhelyzetben is stabilan támogatnák a gazdaságot ezek a hitelintézetek, és kellően tőkésítettek egy ilyen stresszes helyzetre is" – jelentette ki Binder István.
Az alapforgatókönyvnél az OTP esetében egy minimális elsődleges alaptőke, tehát könnyen pénzzé tehető tőkevisszaesést lehet látni. Még a súlyosabb stresszpálya esetén is jóval a minimálisan előírt, tehát elsődleges alaptőke-mutató fölött teljesítene az OTP-csoport, ezért a cégnél nincs szükség felügyeleti beavatkozásra.