„A kerületi önkormányzat már tavaly is észlelte, hogy a háziorvosok rezsitámogatásánál problémák lehetnek, ezért
- egyrészt felkértük a kormányt a felterjesztési jog gyakorlásával, hogy a háziorvosok is vásárolhassanak kedvezményes áron rezsit, ahogyan az például az egyházi szervezeteknél van, illetve a szociális intézményeknél és egészségügyi intézményeknél is legyen erre mód, erre nem jött válasz,
- másrészt egy egyszeri, százezer forintos segélyt adtunk a háziorvosoknak,
- illetve kértük a házorvosok egyébként meglévő rezsitámogatásának növelését.
Miután ezek mind nem történtek meg, a testületi ülésünkön most, hogy beérkeztek az elszámoló számlák és nagyjából láttuk azt, hogy a háziorvosoknak két-háromszorosára nőtt a rezsiszámlájuk a korábbihoz képest, sőt, volt, akinek meg ennél is sokkal többre, olyan támogatási formát ajánlottunk, amely az infláció fölötti rezsinövekedést megtéríti a háziorvosoknak” – mondta Kiss László
Úgy számol az önkormányzat, hogy
ez a támogatás a háziorvosok rezsiköltségének legalább a felét teszi ki.
A polgármester felhívta arra a figyelmet, hogy a növekvő kormányzati elvonások dacára is megvannak erre a forrásaik. Kalkulációjuk szerint a korábbi támogatásokra ez harmincmillió forintot tesz rá.
Kiss László arról is beszélt, hogy emellett megtörténik valamennyi házorvosi rendelő energetikai felmérése, illetve a hűtő-fűtő rendszerrel ellátása is még ebben az évben, ami durván százmillió forintna kerül még.
Összesen a kerület háziorvosokat támogató csomagja 150 millió forintot tesz ki.
A háziorvosoknak nincs más dolguk, mint nyilatkoznak arról, hogy ezt szeretnék, és akkor automatikusan, egyszerűsített eljárásban megkapják a támogatást – mondta a kerület vezetője.
„Abban az esetben, ha az idén is az inflációt meghaladóan nő a rezsi, természetesen a 2023-as rezsikülönbözetet 2024 elején kifizetjük helyettük azért, hogy ha jövőre is hasonlóan alakul a rezsihelyzet – reméljük, nem –, akkor is védve legyenek” – mondta Kiss László.
A kormány végül úgy döntött, hogy nem államosítja a szakrendelőket. Ezzel kapcsolatban azt mondta Óbuda polgármestere, hogy az idén valamivel félmilliárd alatti, jövőre valamivel félmilliárd fölött összeggel támogatja az önkormányzat a szakrendelőket, ráadásul az idén nyitják az új gyerekszakrendelőt. Ezt a fővárosban egyedülállónak nevezte Kiss László. Hozzáfűzte, hogy nem kapott a kormánytól olyan papírt, hogy nem államosítják a szakrendelőket, ő maga bizalmatlan ebben a kérdésben.
Kormányzati írásos nyilatkozatra hivatkozva azt mondta, hogy az ellátás csökkenésével járt volna vagy járna a szakrendelők államosítása. Tehát nem csak azt a félmilliárdot nem tenné bele az állam, amit az önkormányzat most évente támogatásként fizet erre, hanem a jelenlegi ellátás is szűkülne.