eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Nyitókép: Getty Images/ Peter Cade

Szakértő: az egészséges ivóvízhez való hozzájutás már Magyarországon is probléma

Az ENSZ 2023-as vízügyi világjelentése szerint az emberek 26 százalékának nincs tiszta ivóvize, 46 százalékának pedig nincs hozzáférése WC-hez. A víz világnapja apropóján a Nemzeti Népegészségügyi Központ környezetvédelmi mérnöke beszélt az InfoRádióban.

"Már hazai viszonylatban is látható, hogy az egészséges ivóvízhez való hozzájutás ma is sokszor probléma, főleg a nyári időszakban. Ez várhatóan még inkább probléma lesz" – mondta az InfoRádióban Bufa-Dőrr Zsuzsanna, a Nemzeti Népegészségügyi Központ környezetvédelmi mérnöke.

Magyarországon szerencsésnek mondhatjuk magunkat az ivóvíz mennyiségét és minőségét illetően is. Elsősorban mélységi, védett rétegvízbázisokat használunk ivóvíz-ellátásra, illetve parti szűrésű vízbázisokat – mint például a fővárosban is. Mennyiségi problémák ritkábban vannak, minőségi problémák viszont az elmúlt években annál inkább: a mélységi vízbázisokban lévő arzén okozott gondot.

A szakértő szerint a mára kiépült vízminőség-javító technológiák eredményeképpen viszont már elenyésző számú településen okoz problémát az arzén.

A vízbázisok az olyan felszíni, szennyvíz eredetű szennyezésekkel szemben is védettek, mint például a mikroszennyezők, gyógyszermaradványok.

Az ENSZ jelentése többek között arra mutat rá, hogy a víz 70 százalékát a mezőgazdaság használja fel, illetve hogy az elmúlt 40 évben évente durván egy százalékkal emelkedett a vízfelhasználás. A hazai viszonyok alapján Magyarországon is jelentős mennyiségű vizet használnak a mezőgazdaságban. "Ismereteim szerint azért viszonylag alacsony százalékban öntözik a mezőgazdasági területeket. Szerencsére

minden vízfelhasználással szemben elsőbbséget élvez az ivóvíz"

– mondta Bufa-Dőrr Zsuzsanna.

A népegészségügyi hatóság adatai alapján Magyarországon az emberek nagyjából 95 százaléka közműves ivóvízzel ellátott. További 3 százalék egyedi vízellátórendszerekből kapja az ivóvizet, melyek régi téeszterületek, külterületi üzemek. A lakosság 2 százaléka, körülbelül 200 ezer ember ivóvízellátása ma is ismeretlen. Ők elsősorban a saját kútjuk vizét használhatják, vagy a közműves vízellátórendszerből, közkifolyóról juthatnak ivóvízhez. Egyik ellátás sem biztonságos, a magánkutas ellátás esetén a mikrobiológiai vízminőség, vagy a nitrit és nitrát okozhat kockázatot. "Az is kockázatos, ha nincsenek tisztában ennek a vízfogyasztásnak a kockázataival" – tette hozzá Bufa-Dőrr Zsuzsanna.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×