eur:
401.35
usd:
345.36
bux:
97958.26
2025. június 25. szerda Vilmos
Üres kocsikból álló tehervonatot vontat egy A23-as dízelmozdony az ISD Dunaferr Zrt. dunaújvárosi üzemében 2016. augusztus 2-án.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Ennél zűrösebbet még Orbán Viktor sem látott – hogyan jutott idáig a Dunaferr-ügy?

Közös ukrán–orosz tulajdon, szankció alá eső vagy nem eső cég, kormányrendelettel ki nem kapcsolt áram, 500 milliárdos adósság, tízezer közvetlen érintett. Vázoljuk, hogyan áll most a helyzet a vasmű alkonyán.

"Ha nem lesz azonnali kormányzati intézkedés, a végnapjait élheti a hazai acélgyártás" – mondta Dunaújváros ellenzéki polgármestere, Pintér Tamás december elején az InfoRádióban. Akkor úgy vélte, az lenne jó, ha a kormány két hónapnyi anyagi támogatást adna a vasműnek, hogy kifizethető legyen az energiaköltség, a dolgozók munkabére, valamint az alapanyag-beszállítás.

A Dunaferr nehézségeire az InfoRádió azon a decemberi Kormányinfón is rákérdezett, amelyet Orbán Viktor tartott. "Ennél zűrösebb ügyet, mint ez, még életemben nem láttam. Önmagában a tulajdonosok beazonosítása is gondot okoz. Azt sem tudjuk, hogy szankciók alá esik-e, vagy nem – attól függően, ki a tulajdonos, ukrán vagy orosz. Ráadásul körülbelül 500 milliárd forint adóssággal terhelt, amit ha valaki a vállára vesz, rögtön agyon is nyomja" – válaszolta a kormányfő. Hozzátette: ennek ellenére tárgyalnak, hogy amit a cégből lehet, azt megmentsék.

Végül csütörtökön a tarthatatlan helyzetre reagálva Orbán Viktor a Facebook-oldalán jelentette be, hogy a kormány a következő hat hónapban kifizeti a Dunaferr dolgozóinak a bérét, ami több mint 16 milliárd forint, és megpróbál új tulajdonost találni a vasműnek.

De hogy jutott a helyzet idáig?

A vállalat fennmaradása már hosszú évek óta kérdéses. A problémákat alapvetően az okozza, hogy

a többségi orosz és a kisebbségi ukrán tulajdonos évek óta vitában áll egymással.

A Dunaferr 4000 embert foglalkoztat, a leányvállalatoknál pedig további 1500 ember dolgozik, de a besszállítókkal együtt akár 10 ezer ember életét is közvetlenül érintené, ha teljesen felszámolnák a régóta komoly gondokkal küszködő céget, amelynél az áramot is csak azért nem kapcsolták ki, mert a kormány ezt két rendelettel megakadályozta.

A vasmű 2022 szeptemberének közepén "adott le vészjelzést" egy közlemény formájában, leszögezve, hogy a cégcsoport túlélésére az egyetlen esély, hogy a termelést fenn tudja tartani és rövid távon újra tudja indítani a nagyolvasztóit, ehhez pedig a megfelelő mennyiségű és minőségű koksz beszállítására van szükség. A közlés drámaiságát akkor lehet megérteni, ha tudjuk: amennyiben a leállt kokszoló kihűl – ez néhány hét –, beomlik a fala, és soha többé nem lehet újraindítani.

  • A 69 éves vasmű két kohója már tavaly augusztusban, illetve novemberben leállt, a hideg- és meleghengermű decemberben fejezte be az árutermelést.
  • Egy közelmúltbeli kormányintézkedés értelmében azonban a Dunaferr április 13-ig még biztosan működhet.
  • A Fővárosi Törvényszék 2022 decemberében hivatalból elrendelte a Dunaferr felszámolását és ideiglenes vagyonfelügyelőt jelölt ki, intézkedésével jogtiszta helyzetet teremtve az eljárás során.

A legutóbbi hírek szerint a vasgyár "őrlángon" üzemel, és a dunaujvaros.com meg nem erősített, de megbízhatónak titulált vasgyári források alapján azt írta, az alapanyag-utánpótlásról az angol Liberty cég gondoskodik egy, a kormánnyal kötött megállapodás értelmében.

Pintér Tamás dunaújvárosi polgármester szerint egy új befektető oldhatja meg a helyzetet, és többen is feltűnni látszanak a radaron. A dunaujvaros.com-nak megemlítette a Liberty Steelt és egy nagy, ukrán tulajdonú acélipari szereplőt, a Metinvestet is. 2021-ben felmerült egy kazah háterű befektető neve (Safin GmbH) is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.

Szakértő: példa nélküli, nagyon furcsa szuperkoalíció alakult Romániában

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Ilie Bolojan (PNL) vezette koalíciós kormánynak. Az új román kormány terveiről Szakáli István Lorándot, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. június 25. 04:34
2025. június 24. 22:13
×
×
×
×