Tovább romlott a hazai korrupciós helyzet a Korrupció Érzékelési Index (Corruption
Perceptions Index – CPI) legfrissebb eredményei szerint: Magyarország 2022-ben 42 pontot
szerzett a 0 ponttól (a leginkább korrupt ország) 100 pontig (a korrupcióval legkevésbé
fertőzött ország) terjedő skálán, és ezzel a 180 országot vizsgáló felmérés 77. helyén végzett,
1 pontot és 4 helyezést rontva az egy évvel korábbi állapothoz képest. Ez világviszonylatban
közepes teljesítménynek tekinthető, az Európai Unión belül azonban Magyarország az utolsó
helyre csúszott vissza – derül ki a Transparency International (TI) közleményéből.
Magyarország eredménye jelentősen elmarad a közvetlen régiós versenytársainknak tekinthető országokétól. Csehország és Szlovénia, más európai országokkal egyetemben 56 ponttal a 41. helyezést érte el. Lengyelország 55 ponttal a 45., Szlovákia 53 ponttal a 49., Horvátország 50 ponttal az 57. pozíciót szerezte meg a TI korrupciós rangsorában.
A TI-jelentés szerint Magyarország 2012-ben az akkor 27 tagú Európai Unión belül a 19. helyen állt, teljesítménye trendszerűen romlott, és 2019-ben, majd 2021-ben már csak Bulgáriát tudhatta maga mögött.
Az uniós pénzek kiszabadítása érdekében tett kormányzati intézkedések hatását a CPI (Korrupció Érzékelési Index) most közzétett legfrissebb eredményei – a felmérés hosszú átfutási ideje miatt – még nem tükrözik – olvasható a dokumentumban.
A jelentés leszögezi:
az EU nyomására létrejött, az uniós forrásokat érintő visszaéléseket visszaszorítani hivatott kormányzati lépések a NER-es időszak egyetlen komolyan vehető korrupció elleni intézkedéssorozatának tekinthetők.
A korrupció melegágya a közbeszerzés – írta TI. Úgy fogalmaznak, hiába volt Magyarország az uniós költségvetés egyik legnagyobb kedvezményezettje, az uniós pénzek beáramlása nem járult hozzá sem a hatékonyság, sem pedig a vállalkozások számával mért gazdasági aktivitás növekedéséhez, továbbá az egyenlőtlenségek sem csökkentek, ellenben nőtt a korrupció.