eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
MTI/Komka Péter
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Minden negyedik négyzetméter erdő lesz 2030-ra

Az előző EU-s pénzügyi ciklushoz képest majd' háromszoros (310 milliárd forintnyi) pályázati támogatás jut az erődgazdálkodásra.

Az Európai Bizottság tavaly november 7-én elfogadta Magyarország stratégiai tervét, így 2891 milliárd forint áll a magyar agrárium rendelkezésére. A magyar kormány a nemzeti költségvetésből 80 százalékkal kiegészíti ezt az összeget, amiből 310 milliárd forint támogatás jut a magyar erdőgazdálkodók számára – ismertette a részleteket az InfoRádiónak Zámbó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára.

Az előző Vidékfejlesztési Operatív Program keretén belül 106 milliárd forint állt rendelkezésre a hétéves ciklus időtartama alatt. A 310 milliárd forint pedig az öt éves időtartamra áll rendelkezésre a gazdák és az erdőgazdálkodók számára.

Az összeg csaknem 80 százaléka zöld programok megvalósítását szolgálja. Három fő irányt határoztak meg a tárgyalások során:

  1. meg kell oldani az új erdők telepítését: az ország erdővel borított területeit 22-ről 27 százalékra emelnék 2030-ig. A feladat már 2019-ben elkezdődött, amikor az új egységárakat megemelték a Vidékfejlesztési Programban, így trendforduló következett be. Jelenleg 55 ezer hektárt nyújtottak be erdőtelepítésre a gazdák
  2. a már meglévő erdők fenntartása, védelme, az erdők szerkezetének átalakítása
  3. az új vagy meglévő erdőket versenyképes vállalkozások kezeljék.

Zámbó Péter hozzátette: negyedik cél a tudásbővítés és az innováció, amire a 310 milliárdos összegen felül is egy nagyjából tízmilliárdos nagyságrendű összeg áll a gazdálkodók erdőgazdálkodók rendelkezésére.

Magyarországon vannak nagy méretű parkerdőgazdaságok, de léteznek kis magántulajdonban lévő erdők is. Az állami erdőgazdaságok és a magánerdők a nagyjából kétmillió hektárt el tudják osztani, így közel 1,1 millió hektár a 21 állami erdőgazdaság, és 900 ezer hektár pedig a magánerdő tulajdonosok kezében lévő erdőterület.

A magánerdő-tulajdonosok az ország erdőterületének gyarapítására során nagyon komoly feladatokat hajtottak végre, hisz az elmúlt időszakban az 55 ezer hektár frissen benyújtott erdőtelepítési kérelemnek a nagy részét magánerdő-tulajdonosok, illetve magángazdálkodók nyújtották be.

Zámbó Péter szerint a pályázati forrásokhoz ugyanúgy hozzájuthatnak a magyar tulajdonosok és az állami cégek, a lényeg, hogy a m,agyar erdők javára használják ezeket a pályázati pénzeket. Az agrárminisztérium feladata 2023-ban, hogy testet öltsenek az elképzelések. Jelenleg zajlik a munka, és remélik, hogy minél több konkrét pályázat elindulhat majd.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×