Infostart.hu
eur:
351.22
usd:
306.47
bux:
138353.04
2026. június 22. hétfő Paulina
Back view of elementary student raising arm in order to answer a questing during a class.
Nyitókép: Drazen Zigic/Getty Images

Még égetőbb lesz a tanárhiány a következő években

50 év feletti a tanárok nagy része, míg a 20-29 évesek a pedagógusoknak mindössze a 7 százalékát teszik ki – derült ki a T-Tudok Tudásmenedzsment és Oktatáskutató Központ felmérésből.

A pedagógusok 45,5 százaléka 50 év fölötti korosztályból kerül ki – közölte érdeklődésünkre Németh Szilvia, a T-Tudok Tudásmenedzsment és Oktatáskutató Központ ügyvezetője, aki a témában készült friss kutatás apropóján nyilatkozott.

A felmérésből kiderült, hogy a nyugdíjhoz legközelebb álló, vagyis a 60 év feletti korosztály átlagosan 10 százalékot tesz ki, ez viszont különbözik a feladatellátási helyek típusai szerint. Az óvodában a legjobb a helyzet, ott a 60 év fölöttiek aránya 5 százalék, a szakképzésben pedig a legrosszabb, ahol eléri a 18-19 százalékot.

Az összfoglalkoztatottaknál 43 év az átlagos életkor, ez viszont a pedagógusok esetében 53 év

– tette hozzá.

Németh Szilvia közölte azt is, hogy a pályakezdők aránya nem egyenletesen oszlik meg minden régióban, de nem ott jelennek meg a legnagyobb számban, ahol a leginkább szükség van rájuk.

Az elkövetkező öt plusz öt évben nagy változás fog beállni a pedagógustársadalomban, ki fog cserélődni egy jelentős réteg. A probléma az, hogy a belépőknek az aránya nem tudja ellátni, fedezni ezt a nyugdíjbavonulási hullámot – fejtette ki a szakember. Mint mondta, a pályára lépő 20-24 éves pedagógusból két-háromezer fő volt, míg a 60 év felettiek száma meghaladja a tízezret.

Az ügyvezető megjegyezte, hogy Budapesten és a fejlettebbnek nevezett régiókban olyan pedagógusok vannak, akik a 40, a 45 és az 50 éves korosztályba tartoznak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
László Csaba: költségvetési „romhalmazt” örökölt a kormány

László Csaba: költségvetési „romhalmazt” örökölt a kormány

László Csaba szerint nehéz gazdasági helyzetet örökölt az új kormány. Mint egy falat kenyérre, annyira szüksége van a magyar gazdaságnak az uniós pénzekre. Ez a forrás lehet a GDP-növekedés motorja – mondta az InfoRádióban a volt pénzügyminiszter, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára a Magyar Tudományos Akadémián tartott Számvetés és újratervezés elnevezésű konferencia szünetében.

Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatót tart

Miután 13 órától az Országgyűlésben is nyitóbeszéd mond, 15 órakor rendkívüli sajtótájékoztatón is ismerteti a most benyújtandó javaslatokat a kormányfő. Várhatóan Sulyok Tamás és a többi közjogi méltóság eltávolításáról, valamint a vagyonvisszaszerzési hivatal felállításáról lesz szó.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Erősödik a forint

Erősödik a forint

A múlt héten a közel-keleti békehírek és a csökkenő olajár átmenetileg 350 forint alá nyomták az euró árfolyamát, ám a hét második felében a Fed váratlanul szigorú előrejelzései megfordították a trendet. Az erősödő dollár hatására a forint visszaadta korábbi nyereségének jelentős részét. Hétfő reggel az euró 352, a dollár 307 forint körül járt. Hétfőn az eurózóna előzetes fogyasztói bizalmi indexe és Christine Lagarde EKB-elnök beszéde kerül a figyelem középpontjába.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×