eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Egy katona megméri egy férfi testhőmérsékletét, mielőtt belép a nyíregyházi Jósa András Oktatókórházban kialakított oltópont folyosójára 2021. május 1-jén.
Nyitókép: Balázs Attila

Oltáshoz kötötték a fegyverpénzt

A juttatásról szóló kormányrendeletből derült ki az is, hogy kiknek jár. Az érdekvédelmi szervezetek szerint mintegy 15 ezer ember kimarad belőle.

Tízszázalékos béremelésről döntött a kormány a rendőrök és a katonák esetében – jelentette be a napokban a Facebookon a miniszterelnök. A vonatkozó kormányrendeletből egyebek mellett kiderült: a koronavírus elleni oltás beadásához köti a kormány a hathavi távolléti díjnak megfelelő fegyverpénzt.

A hathavi fegyverpénzre jogosultak például:

  • rendőrség hivatásos állományának tagjai,
  • katonák,
  • katasztrófavédelmisek,
  • terrorelhárítók és idegenrendészetisek,
  • büntetés-végrehajtásban dolgozók,
  • NAV-pénzügyőri munkakörben dolgozók.

A rendelet szerint közülük azoknak jár a hathavi távolléti díjnak megfelelő összeg (rendőrök esetében a bejelentett kiegészítő juttatást is hozzáadják), akik idén december 31-én állományban voltak, függetlenül attól, hogy határozott vagy határozatlan idejű volt a szerződésük. Az első kifizetés 2023-ban lett volna esedékes, de ezt előrehozták jövő februárra – emlékeztet összeállításában az rtl.hu.

A juttatás az új belépőkre is vonatkozik, azonban nekik vállalniuk kell a három évnyi szolgálatot, korábbi kilépés esetén a teljes hathavi juttatást vissza kell fizetniük. Kivétel az azonnali lemondás vagy a fizikai alkalmatlanság, ezen esetekben távozáskor időarányosan kell visszafizetni a fegyverpénzt. (Néhány esetben – például egészségügyi vagy pszichikai alkalmatlanság esetén – nem kell visszafizetni semmit sem.)

Nem jár viszont a juttatás:

  • azoknak a rendőröknek, akik nem a hivatásos állomány tagjai (a rendőrségi igazgatásban dolgozók, vagyis a RIASZ-osok, egyéb munkavállalók),
  • iskolaőröknek,
  • olyan rendőröknek, akik nyugdíjból visszamentek dolgozni, a szenior állomány tagjainak,
    próbaidőn lévőknek,
  • felmentési-, lemondási időt töltőknek.

A portálnak Powell Pál, a Belügyi Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldalának vezetője elmondta: nagy feszültséget okoz ugyanakkor, hogy nagyjából 15 ezer embernek, akik nem tagjai a hivatalos állománynak, nem jár az extraösszeg. Szerinte egyedül az jelentene megoldást, ha a teljes létszámra kiterjesztenék a juttatást.

Bárdos Judit, a Belügyi, Rendvédelmi és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke pedig közölte: "Elfogadhatatlan, hogy a kötelező oltáshoz kötik a fegyverpénzt". Kifogásolta továbbá, hogy például a RIASZ-osok és iskolaőrök semmilyen pluszjuttatást nem kapnak.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×