Infostart.hu
eur:
354.95
usd:
312.38
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
A visszaküldött nemzeti konzultációs kérdőívek feldolgozását végzik szakemberek a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. XIV. kerületi telephelyén 2017. december 2-án.
Nyitókép: MTI/alogh Zoltán

Orbán Viktor ismertette az új nemzeti konzultáció tartalmát

A miniszterelnök a csütörtöki Kormányinfón jelentette be a koronavírus-járványt követő konzultációt, témáiról is szólt.

A kormány a koronavírus-járvány harmadik hullámának lecsengését követően úgy értékeli, hogy - mint Orbán Viktor a csütörtöki Kormányinfón fogalmazott - a járványok és a népvándorlások évtizedei jöhetnek, az elkövetkező időszak ezért olyan intézkedéseket kíván meg, amilyenekre korábban nem volt példa, és amelyek válságállóvá, stabillá és biztonságosabbá teszik a gazdaságot.

Ám mielőtt ezekbe belefogna a kabinet, újabb nemzeti konzultáció indul, hogy a kormány megismerje az emberek véleményét.

Orbán Viktor bejelentése szerint a következő kérdésekre koncentrál az online és hagyományos, postai úton is kitölthető konzultációs ív:

Minimálbér: 200 ezer forint - de hogyan?

Mint szerdán egy konferencián Orbán Viktor már beszélt is róla, a gondolkodás középpontjába kívánja helyezni a kormány a minimálbér jelenleg alig több mint 160 ezer forintos összegének 200 ezerre emelését, azonban hogy ez minél kisebb érdeksérelemmel járjon, el kell dönteni, hány lépésben és milyen kapcsolódó intézkedésekkel lehetséges.

"Ehhez meg kell állapodnunk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával, és valószínűleg

egy ilyen nagy ararányú emelésnél adókedvezményeket kell adnunk a kis- és középvállalkozásoknak"

- figyelmeztetett. A velük való tárgyalásra a felhívást már szerdán elküldte a kamarának.

Szja-visszatérítés

Szeretne a kormány megerősítést, vitát, egyetértést abban a kérdésben is, hogy az átlagbér adószintjéig minden, kiskorú gyermeket nevelő családnak visszaadják a 2021-es szja-befizetést a 2022-es évben.

"Hogy ez helyes lépés-e, ebben is várjuk a konzultációban részt vevők véleményét" - mondta Orbán Viktor.

Jelezte még: az intézkedéssel kapcsolatos több részletkérdésről - például az 1 százalékos fel(nem)ajánlásokról - csak a konzultáció után lehet majd beszélni, de azt már most egyértelműsítette, ez nem pénzosztás lesz,

csak befizetett pénzeket lehet visszakapni,

be nem fizetetteket nem.

Hitelmoratórium

Jelenleg éles vita zajlik a kormány és a Magyar Bankszövetség között a hitelmoratórium kivezetéséről; ennek a vitának a lezárására a kormánynak - saját elhatározásból - szeptember végéig van ideje, addig marad a jelenlegi rend.

A konzultációs kérdés itt arra irányulna, hogy hogyan folytatódjon vagy miként alakuljon át a hitelmoratórium.

Klímaadó

Közeledik egy igen éles vita az Európai Unió döntéshozói által napirendre tűzött klímaadóról.

"Ha a klímaadót, vagyis a családok tulajdonában lévő autókra és lakásokra kivetett adót, amelyet Brüsszel szeretne kivetni, ellenezzük, akkor egy

nagyon kemény nemzetközi vitába kell bocsátkoznia Magyarországnak.

Ezt csak akkor szabad megtenni, ha biztosan tudjuk, hogy az emberek egy nagy része osztja a mi álláspontunkat; olyan dologért kell harcolnia a magyar kormánynak Brüsszelben, ami széles támogatást élvez" - érvelt a miniszterelnök a kérdés mellett.

Röviden a kérdés az lesz: ki viselje a klímaváltozás terheit, a nagy cégek vagy a családok?

Migránskvóta

Szerepelni fog a konzultációban az újra napirendre került migrációs kvóta ügye is.

Orbán Viktor szerint a helyzet délen egyre nehezebb, több ország azért állt elő újra a kérdéssel, hogy az unió szétoszthassa a délen felgyülemlett migránsokat, de ezt a magyar kormány eddig következetesen ellenezte.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×