eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtt szólal fel a Gazdaság újraindításáról címmel az Országgyűlés idei első ülésén 2021. február 15-én. Hátul Kövér László házelnök.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Orbán Viktor: hét kérdés lesz a nemzeti konzultációban

A rendkívüli helyzethez szükséges jogrend fenntartásához kért felhatalmazást a miniszterelnök a magyar Országgyűlés tavaszi ülésszakának nyitányán. A kormányfő szerint reális esély van arra, hogy április elejére a kétmillió főt meghaladja a beoltottak száma.

A hétfőn induló új parlamenti ülésszak nyitányán szót kért Orbán Viktor miniszterelnök. Két hónapról készült értékelést adni, akkor volt utoljára parlamenti ülés.

"Nagy a kísértés, hogy egy elhúzódó járvány idején a képviselők járványügyi szakembernek tartsák magukat. A döntés felelősségét nem kívánjuk áthárítani, de mindig törekedni fogunk arra, hogy a járványügyi szakemberek véleménye a legnagyobb súllyal essen a latba" – mondta a kormányfő.

Felidézte, novemberben sor került a zárásra, az azóta folytatott járványügyi válságkezelését következetesnek nevezte.

"Akik más utat jártak, és a védelmi intézkedések folyamatos változtatásában hittek, azoknál hatalmas erővel tört elő a harmadik hullám"

– ecsetelte.

Ezt követően kérte az Országgyűlést, hogy a rendkívüli helyzethez szükséges jogrend fenntartásához adjon felhatalmazást.

"Ma az a legfontosabb feladat, hogy megpróbáljunk minél több vakcinát, nem majd, ahogy Brüsszelből ígérik, hanem minél hamarabb" – folytatta. Ezért vásárolt a kormány Oroszországtól és Kínától is koronavírus-védőoltást milliószám, ez "a tömeges oltás megkezdésének kulcsa".

Orbán Viktor szerint

reális esély van arra, hogy április elejére a 2 millió főt meghaladja a beoltottak száma,

így "minden veszélyeztetett korosztályhoz tartozó addig megkaphatja a védőoltást".

Kérte, hogy ne a vakcina területén bizonygassa az ellenzék az Amerika vagy Brüsszel iránti elkötelezettséget.

A nemzeti konzultációval kapcsolatban elmondta, a kormány igyekszik az emberek támogatását megszerezni és fenntartani. Hét kérdés lesz a konzultációban, ezzel párhuzamosan pedig még mindig lehet regisztrálni a Vakcinainfo.gov.hu portálon az oltásra.

Gazdasági újraindítás

Ezután tért rá a gazdasági válságkezelés részleteire, erről itt olvashat részletesebben.

  • Lakásfelújítási támogatás (6 milliós hitel, ebből legfeljebb 3 millió forint támogatás)
  • 13. havi nyugdíj visszaépítése 4 fázisban
  • újlakás-áfa: 5 százalék, cél, hogy évente 40 ezer lakást építsen a magyar építőipar
  • 25 év alattiak szja-mentessége
  • új hitelkonstrukció jön: 10 évre 10 millió forintig 0 százalékos hitelt nyújtunk az újranyitó mikrovállalkozásoknak, akiknek nincs meg a kezdő összeg, 3 éves moratóriummal
  • 1500-2000 milliárd forintos felsőoktatási átalakítási csomag, az átalakulni vágyó egyetemek április 1-jéig kapnak felkészülési időt
  • zöldkörforgásos átállás, digitalizáció
  • agrár- és vidékfejlesztési stratégia 8-10 évre

Úgy látja, az intézkedések eredményesnek bizonyultak, ezt mutatja, hogy ugyanannyian dolgoznak, mint a járvány kitörése előtt, a munkanélküliségi adatot tekintve Magyarországé a harmadik legjobb adat az Európai Unióban. A kormány továbbra is beruházásokban és munkahelyteremtésben gondolkodik, segély helyett.

Bejelentette, amint lesz elég vakcina, várható majd nyitás is.

Három nagy ügyön fog most dolgozni a kormány:

  1. végigviszi a tömeges oltási programot
  2. óvatosan kivezeti a korlátozásokat
  3. újraindítja a gazdaságot.

A miniszterelnök kifejtette, Magyarország egy erős ország, ezért álltuk a jól a sarat a vírus idején, meg tudtuk nyerni a csatákat is Brüsszelben. "Remélem, hogy az akcióterv minden pontját meg tudjuk valósítani, és Magyarország erősebb lesz a járvány után, mint előtte volt" – zárta szavait a miniszterelnök.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×