eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Az amerikai Allergiás és Fertőző Betegségek Országos Intézetében (NIAID) készült, és az amerikai Országos Egészségügyi Intézetek (NIH) által elérhetővé vált, dátumozatlan elektronmikroszkópos, utószínezett kép SARS-CoV-2 nevű koronavírussal (piros/narancssárga) erősen fertőzött emberi sejtekről. A világjárványt okozó vírus mintáját egy betegtől vették.
Nyitókép: MTI/EPA/NIAID

Infektológus: többszöri oltásra lesz szükség

A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy még mindig vizsgálat tárgya a koronavírus-fertőzés utáni ellenanyagszint, valamint az immunmemória megléte.

Személyes véleménye szerint nagy valószínűséggel nem teszik kötelezővé Magyarországon a koronavírus elleni vakcinát – nyilatkozta a Növekedés.hu-nak Mészner Zsófia infektológus. A védőoltási szakértő hozzátette: a járványügyi hatóságnak azonban mindig lehetősége van arra, hogy a közösség védelme érdekében, ha például a pandémia komolyra fordul, elrendelje az oltás beadását. Ugyanakkor várható, hogy ajánlani fogják a beadatását a veszélyeztetett szakmákban dolgozóknak – egészségügy, rendvédelem –, valamint a 60 év felettieknek.

Csak olyan oltást lehet kötelezővé tenni, amit az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC), illetve az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) befogad - hívta fel a figyelmet.

Orbán Viktor kormányfő a múlt héten bejelentette, hogy 5 millió adag koronavírus-ellenes vakcinát rendelt az Európai Uniótól egy közös uniós program keretében, hogy amennyiben lesz ilyen, biztosan jusson belőle nekünk is. Az infektológus szerint nem lehet még megmondani, hogy elegendő lesz-e ez a mennyiség. "Egyelőre magával a SARS-CoV-2-vel is csak ismerkedünk, még azt sem tudjuk, hogy aki átesett a fertőzésen, az szerez-e védettséget, és ha igen, az mennyi időre szól.

Azt látjuk, hogy a mérhető ellenanyagszint a betegségből felgyógyultak szervezetében viszonylag gyorsan csökken, de nem biztos, hogy immunmemória sem alakul ki,

vagyis hogy hosszabb távon sem emlékszik a vírusra a szervezet" - mondta Mészner Zsófia.

Nagyon valószínű, tette hozzá még, hogy az új koronavírus vakcina esetén sem lesz elég egy-két oltás, előre láthatóan minimum 3 dózis kell majd a védettség kialakításához. Az ismétlés egyébként jellemző az inaktivált, tehát elölt kórokozót tartalmazó szerekre.

Felhívta a figyelmet, hogy a koronavírus-járvány ellenére sem szabad megfeledkezni az egyéb kórokozók jelentette fenyegetésekről, például arról, hogy ősszel ismét kezdődik majd az influenzaszezon. Következetesen folytatni kell az összes védőoltási programot, különben az addigi eredményeinknek is búcsút inthetünk.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×