eur:
392.3
usd:
362.31
bux:
72132.83
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Az Országgyűlés plenáris ülése 2019. november 4-én.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Napirend előtt Polt Péter volt napirenden

A nemzeti gyásznap, valamint Polt Péter legfőbb ügyész újra-, valamint Handó Tünde alkotmánybíróvá választása volt leginkább a téma az Országgyűlésben, napirend előtt.

Jakab István parlamenti alelnök először az 1956. november 4-i eseményekre és a nemzeti gyásznapra emlékezett. A képviselők néma felállással rótták le kegyeletüket a 63 évvel ezelőtti forradalom leverése előtt.

Napirend előtt a Demokratikus Koalíció szónoka arról beszélt, hogy az a legfőbb ügyész maradhat újabb 9 évig a posztján, aki több súlyos ügyben nem talált bűncselekményre utaló jelet, ellenben koncepciós ügyek indultak. Gréczy Zsolt egyebek mellett ilyennek nevezte a párttársa, Varju László elleni eljárást. A képviselőt szerinte az MTVA székházában a biztonsági őrök bántalmazták jogtalanul.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára válaszában kifejtette: a törvényeket mindenkinek be kell tartania. Dömötör Csaba szerint ha Varju László nem sértette meg, majd tisztázza magát, nem érdemes a mentelmi jog mögé bujdosni.

A Párbeszéd frakcióvezetője a Fővárosi Közgyűlés keddi megalakulásával összefüggésben úgy fogalmazott: holnaptól vége a gyűlöletkeltésnek, Karácsony Gergely egy emberséges és élhető fővárosért küzd majd. Szabó Tímea elmondta, a főpolgármester és a testület klímavédelmi intézkedéseket hoz, megtiltja a mobilgát építését a jelenlegi terveknek megfelelően a Római-parton, nem alkalmazza a túlóratörvényt a fővárosi intézményeknél, illetve megkezdi az egészségügyi helyzet fejlesztését.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára az új, immáron ellenzéki vezetésű óbudai és a zuglói elöljárók első intézkedéseit sorolta, az ingatlanok értékesítését vagy a képviselő-testületek megkerülésére vonatkozó polgármesteri elképzeléseket. Dömötör Csaba úgy vélte, ahány pártlogó szerepelt a plakátokon, annyi tisztséget osztanak például a Fővárosi Önkormányzatnál is. Hozzátette: ne Gyurcsány Ferenc árnyékából hirdessék a demokráciát.

Az LMP frakcióvezetője a 63 évvel ezelőtti eseményekkel állította szembe az aktuális ügyeket. Keresztes László Lóránt közölte: Kádár János az orosz tankokat, Orbán Viktor az orosz atomot hívja be, évtizedekre elkötelezve az országot, és hatalomba tartva saját magát. Szerinte ezenkívül további nagyhatalmi érdekeknek, a kínainak vagy a töröknek szolgáltatja ki az országot. Előbbinek például a belgrádi vasútvonal építésével.

Az EMMI államtitkára válaszában hangsúlyozta, a nemzeti érdeket a magyar érdek képviselete szolgálja. Rétvári Bence felhívta a figyelmet arra, hogy Erdogan török elnök a német és a francia vezetőkkel is ugyanúgy tárgyal és egyeztet.

A szocialisták pártelnök-frakcióvezetője is november 4-re emlékezett, majd azt mondta: a bűnbakképzés vagy a manipuláció ugyanaz a módszer ma is, mint 63 évvel ezelőtt. Tóth Bertalan úgy látja, az október 13-i választásnak azt kellett volna üzennie a kormányoldalnak, hogy az elnyomásban szerepet játszó Polt Pétert ne jelöljék újra a vádhatóság élére, illetve Handó Tündét alkotmánybírónak.

A kormány nevében válaszoló Rétvári Bence felidézte, Polt Pétert először Göncz Árpád államfő jelölte legfőbb ügyésznek. A jelenlegi kormány pedig a segély helyett munkát követve az elmúlt 9 évben mintegy 800 ezer embernek adott munkát.

Az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország a Nyugat és Oroszország jó kapcsolatában érdekelt. A sikerünk alapja, hogy minden nagyhatalommal jó viszonyban legyünk. Nemeth Zsolt szerint olyan globális kérdésekben is együtt lehet működni Moszkvával, mint a közel-keleti térség stabilizálása vagy a keresztények üldözése elleni fellépés. Ide sorolta a Hungary Helps program elindítását, amely közel-keleti templomok, iskolák, egészségügyi intézmények felújítását is szolgálja.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alaptörvény-ellenes a főpolgármester-választás eredményét megállapító kúriai végzés

Alaptörvény-ellenes a főpolgármester-választás eredményét megállapító kúriai végzés

Az Alkotmánybíróság pénteken hozott határozatában megsemmisítette a főpolgármester-választásról hozott kúriai döntést, így továbbra sem fejeződött be a Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közötti versenyfutás Budapest vezetéséért. Az ügyben a Kúriának új eljárást kell lefolytatnia, és új döntést kell hoznia.

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Megérkezett Moszkvába Orbán Viktor, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott, és kamerák előtt váltottak néhány mondatot. Európai uniós tisztviselők és európai állam- és kormányfők részéről heves kritikák érték a magyar kormányfő oroszországi látogatását. Uniós és tagállami vezetők is kiemelték, az EU soros elnökségét betöltő Magyarország vezetője nem az EU-t képviseli a Putyinnal való tárgyalásokon. Több uniós tisztviselő és például Olaf Scholz német kancellár is azt mondta, a magyar kormány nem tájékoztatta őket előre a tervezett útról. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szintén kijelentette, Orbán Viktor nem a NATO-t képviseli, ugyanakkor elmondása szerint a katonai szövetséget előre tájékoztatták az utazás tervéről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×