A kutatással szeretnének képet kapni arról, hogy a magyarok jellemzően milyen és mennyi élelmiszert fogyasztanak beszélt a programról az EU MENU projekt koordinátora az InfoRádiónak. Az összegyűjtött adatok később az élelmiszerekkel feltételezhetően bevitt káros anyagok kockázatbecsléséhez szolgálhatnak alapul, tette hozzá Csizmadia Kata.
Maga a Nébih egy pályázat keretén belül gyűjti a fogyasztási adatokat, ezek kiértékelését viszont az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) végzi majd elsősorban.
A magyarok által (is) fogyasztott élelmiszerek többféle káros anyagot is tartalmazhatnak,
ilyenek például a nehézfémek, a penészgombák által termelt méreganyagok, toxinok, vagy éppen a növényvédőszer-maradékok, sorolta a szakember.
A felmérést szakképzett diabetikusok végzik országszerte, az ő szakértelmük ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy minél pontosabb információt kapjanak az emberek által elfogyasztott élelmiszerekről, emelte ki Csizmadia Kata. Ők úgynevezett
24 órás visszaemlékezéses "interjút" készítenek el minden résztvevővel két alkalommal.
Ezek során az előző napon elfogyasztott ételekről, italokról és étrend-kiegészítő termékekről érdeklődnek a szakemberek.
A célcsoportok 1 éves kortól 74 éves korig terjednek, vagyis szinte az egész lakosságot lefedik. Bizonyos korcsoportok már beteltek, így a felmérés jelen periódusában 18 éves kor alatti gyermekek, illetve az ő szüleik jelentkezését várja a Nébih elsősorban, tette hozzá a koordinátor.