eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Dr. Melczer Mária Ágnes, a Magyar Gyógyszerész Kamara Békés megyei elnöke kiszolgál Telekgerendáson, a helyi gyógyszertárban. Két esztendő alatt a patikák húsz százaléka bezárt Békés megyében. A folyamat napjainkban is folytatódik, sőt a gyógyszerészek attól tartanak, hogy a folyamatosan apadó állami hozzájárulás csökkenése és a most beinduló generikus program, amelynek keretében mindig a legolcsóbb készítményt kell felajánlani, tovább ronthatják a gyógyszertárak helyzetét. A gyógyszertárak működtetése tőkeigényes tevékenység, nagy a bér- és rezsiköltsége, s mindehhez több tízmilliós gyógyszerkészlet társul.
Nyitókép: Rosta Tibor

Változott a receptek kiadására vonatkozó szabályozás

Az év végéig hagyományos receptet vagy felírási igazolást kell adniuk az orvosoknak - hangsúlyozta az InfoRádiónak a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. A Népszava írt arról, hogy sokan nem kaptak az e-recepthez papír alapú igazolást, enélkül viszont a hozzátartozó nem válthatja ki a gyógyszert.

Sírás, átkozódás a patikákban: az orvosokat nem érte utol a receptfelírásról szóló jogszabály januári módosításának híre - volt olvasható a Népszava hétfői számában. A lap cikke szerint bár ennek értelmében 2019 végéig még kötelező felírási igazolást vagy receptet is a beteg kezébe adni, sok orvos előbbi nélkül engedi el e-receptes páciensét. Ez aztán a kiváltásnál okoz gondot, hiszen az elektronikusan felírt szereket a gyógyszerész kizárólag magának a betegnek adhatja ki.

Január eleje óta számos esetben okozott drámai helyzetet, hogy a családtagok emiatt nem tudták kiváltani a súlyosan beteg hozzátartozójuk orvosságait.

"Az orvos kétféleképpen rendelhet gyógyszert a betegének" - kezdett az új szabály ismertetésébe az InfoRádiónak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. "Egyrészt egy papír vényre felírja a gyógyszert a betegnek; ezt a gyógyszert csak ennek a papírvénynek a birtokában lehet kiváltani, függetlenül attól, hogy a beteg megy a gyógyszertárba a gyógyszerért vagy egy hozzátartozója. A másik esetben, amikor úgynevezett e-receptet ír az orvos, akkor ezt eleve már az új, eeszt-rendszerben rögzíti, de ahhoz, hogy a betegnek legyen a kezében valamilyen igazolás arról, hogy milyen gyógyszert írt föl neki, egy úgynevezett felírási igazolást is ad neki."

Maga a beteg a felírási igazolással, de akár anélkül is kiválthatja a gyógyszerét, ha tudja igazolni a személyazonosságát e-személyivel, vagy hagyományos személyi igazolvánnyal és a tb-kártyával. A hozzátartozó azonban csak a felírási igazolás birtokában válthatja ki a gyógyszert.

"Erre az eljárásra egyrészt azért van szükség, hogy

garantálni lehessen, hogy a felírt gyógyszer valóban eljut a beteghez, másrészt ezek a gyógyszerek többségében tb-támogatott gyógyszerek, de ezzel a támogatással a gyógyszertárnak a tb-vel a későbbiekben el kell tudnia számolni"

- ecsetelte Hankó. A patikában tehát vagy papírvényt vagy felírási igazolást fognak kérni, illetve a személyazonosság igazolását.

  • Tavaly december 18-án jelent meg az a jogszabály, amely egy évvel meghosszabbította a papírvények kötelező használatát. A 2019 januárjával életbe lépett módosítást a Magyar Gyógyszerészi Kamara kezdeményezte.
  • A meghosszabbított határidő (2019. december 31.) lejárta után is kiváltható lesz a gyógyszer más részére a kialakításra kerülő meghatalmazási rendszer, vagy a már jelenleg is elérhető módok valamelyikét alkalmazva.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×