eur:
410.96
usd:
394.46
bux:
79414.41
2024. november 22. péntek Cecília
Cseh licensz alapján készült BREN 2 típusú gépkarabély a honvédség új fegyvereinek átadásán a Petőfi laktanyában 2018. december 11-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Magyar fegyverek: a hatvanas évekből megérkeztünk a 21. századba

A cseh licenc alapján gyártott fegyverek a világ élvonalába tartoznak, ezekkel az eszközökkel a magyar fegyveres testületek a 60-as évekből megérkeznek a 21. századba - hangsúlyozta a Kaliber magazin főszerkesztője. Vass Gábor kiemelte, akár több százezer fegyverre is szüksége lehet a magyar államnak.

A Magyar Honvédség fejlesztésének kulcsfontosságú pillanataként említette Benkő Tibor honvédelmi miniszter a több mint tízezer, Magyarországon összeszerelt és a honvédséghez kerülő fegyvert. Hamarosan megérkeznek a gyártó gépsorok is a HM Arzenál Zrt. kiskunfélegyházi fegyvergyárába, valamint további hadiipari fejlesztéseket is terveznek.

A honvédséghez és a rendőrséghez kerülő fegyverek a világ élvonalába tartozónak számítanak a kategóriájukban, főként a gépkarabélyok és a géppisztolyok

- mondta az InfoRádióban Vass Gábor, a Kaliber magazin főszerkesztője. Könnyűek, részben műanyag tokosak, moduláris felépítésűek, tehát később bővíthetők és átalakíthatók. Felszerelhető rá éjjellátó, lézeres irányzék és célmegjelölő, fel lehet úgy szerelni, hogy tökéletesen megfeleljen az adott feladatra. A szakértő szerint nagyon fontos, hogy rendkívül ergonomikusak, testre szabhatók, kétkezesek.

"Az elmúlt évszázad hatvanas éveiből megérkeztünk a 21. századba.

Óriási előrelépés. Rendőrségi téren is, ott a pisztolyok lesznek a fontosak, ezek három generációval fejlettebbek, mint amit most a rendőrség használ" - jegyezte meg Vass Gábor a mostani fejlesztés jelentőségéről, és hozzátette, akár több százezer új fegyverre is szükség lehet.

A hazai fegyvergyártás újraindítása szerinte erkölcsi és patrióta szempontból egyfajta tartást ad, és nemzetbiztonsági szempontból is fontos, hogy legyen ilyen kapacitása az országnak.

A magyar nagyüzemi kézilőfegyver-gyártás a 2000-es évek elején megszűnt, most hozzák létre Kiskunfélegyházán az új gyárat, ahol cseh licenc alapján, a visegrádi együttműködés keretében egyelőre összeszerelés zajlik, de egyre inkább a gyártás felé haladnak.

"Nagyon előrehaladott a helyzet, megvan a kétszáz szakember a kiskunfélegyházi gyárba, már fegyvereket szerelnek össze, ennek fel kell futnia. Nehéz kiszámolni, hogy mennyibe kerül, de

a végére nyilván több százmillió eurós értékű projekt lesz"

- mondta a főszerkesztő, és úgy látja, a hazai gyártás leállításával csúnyán lemaradtunk, az összes környező országban vannak komoly fegyvergyárak, de Európában az egyik legkomolyabb a cseh Ceska Zbrojovka, amely százéves múltra tekinthet lassan vissza.

"Az ő kapacitásuk kiegészítése is lesz a magyarországi gyár. Amit itt gyártanak, de nem a magyar rendvédelmi szervekhez vagy a honvédséghez kerül, azt a csehekkel kötött megállapodás értelmében exportálhatjuk is" - mondta Vass Gábor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×