Szlovákiában hatvanötből negyvenöt kórházat használ ki a lakosság, ami rendkívül nagy pazarlás - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Boston Consulting egészségügyi szakértője.
"A társadalom 90 százaléka 30 perc alatt elér a kórházba, ha csak negyvenöt kórház van. Itt felmerül az a kérdés, hogy akkor az a maradék húsz mit csinál több száz millió euróért" - fogalmazott újabb számokat elemezve Újlaki Ákos, aki szerint komoly kérdéseket vet fel, hogy ha egy ember 30 percen belül három olyan kórházba is eljut, ahol a combcsonttörését ellátják, akkor szükséges-e mindhárom kapacitást megtartani.
A társadalom és a politikai szituáció Szlovákiában a szakértő szerint megérett arra, hogy egy nagyobb lélegzetű egészségügyi reformot végrehajtsanak.
"Már a minőségről is lehet beszélni, nem csak az alapvető finanszírozási szintről"
- tette hozzá Újlaki Ákos.
Szerinte a szlovák gazdaság az alábbi tizenegynéhány évben annyira megerősödött, hogy finanszírozási szinten már nem volt akkora probléma. Társadalmi kérdések szintjén ugyanakkor felmerül, hogy
mihez vezet az orvosok elvándorlása, illetve hogy miért van egyre kevesebb ápoló a kórházakban.
Hogy mitől tudta meglépni a szükséges változtatásokat a pozsonyi kormány, arról a szakértő egyebek között azt mondta, hogy a dilemma mindig fennáll a világban, hogy több pénzt öntsön-e az állam az egészségügybe vagy kevesebbet, de nem lehet meghúzni a helyes finanszírozási szint vonalát. "Szlovákia is tudná tovább növelni az egészségügy finanszírozását, mert a gazdasági helyzet ezt megendedi,
de az alternatív gondolkodás elindult,
nem öntenek bele több pénzt a szektorba addig, amíg nem derül ki, hogy az milyen hatékonysággal hasznosul - fejtette ki a jelenleg zajló reformról a szakértő.