eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Clear Lake, 2018. április 5.Sertések egy észak-iowai farmon, Clear Lake-ben 2018. április 5-én. (MTI/EPA/Craig Lassig)
Nyitókép: CRAIG LASSIG

Főállatorvos: az állattartók tudják, milyen járványvédelmi szabályokat kell betartaniuk

Magyarországon házisertésben még nem mutatták ki a sertéspestis vírusát – emelte ki az országos főállatorvos. Bognár Lajos hangsúlyozta, hogy a betegség emberre semmilyen kockázatot nem jelent. Romániában ugyanakkor szinte megállíthatatlan a járvány.

A legfrissebb adatok szerint 350 ezer állatot kell elpusztítani Romániában az afrikai sertéspestis miatt; a betegség mintegy 650 állattartó telepet érint és fertőződtek a vaddisznóállományok is. Bognár Lajos országos főállatorvos elmondta: a betegség Magyarországon nem érinti a házisertés-állományt. „A magyar állattartók pontosan tudják, hogy milyen járványvédelmi szabályokról van szó, hiszen nagyon régóta élő állategészségügyi szabályok ezek” – hangsúlyozta, hozzátéve: nem mindenhol van szükség fejlesztésre, hiszen

a jó gyakorlattal lehet leginkább biztosítani a járványvédelmet.

A betegség kétféleképpen terjed: egyrészt természetes úton, azaz sertésről sertésre – ezért fontos, hogy hogy elkerüljük a közvetlen kapcsolatot vaddisznók és sertések között –, másrészt ragályfogó tárgyakkal és fertőzött élelmiszerrel is átadható. Bognár Lajos országos főállatorvos szerint kiemelt jelentősége van a megfelelő higiéniás szabályok betartásának. Mint elárulta: hazánkban az állat kizárólag technikai állatorvosi vizsgálat után hagyhatja el a telepet. Éppen ezért az afrikai sertéspestist a vágóhídon nem vizsgálják, a monitoring vizsgálat az állattartótelepeken történik. „Minden elhullott állatot megvizsgálunk, illetve a normálistól eltérő szaporodási adatokat mutató telepeken is vizsgálatokat folytatunk” – tette hozzá.

Az országos főállatorvos azt is közölte, hogy

az afrikai sertéspestis vírusa az emberre semmilyen kockázatot nem jelent, így a vágóhídon történő vizsgálatnak már nincs jelentősége.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

A Dunában vannak emberi eredetű szennyeződések, főként növényvédőszer- és gyógyszermaradványokat, valamint ipari korróziógátló anyagokat azonosítottak a szakemberek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vezető vízhigiénés szakértője a folyó és a budapesti ivóvíz minőségét vizsgáló átfogó kutatásokról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 10:51
×
×
×
×