Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László
Nagy Éva gyermekorvos HPV elleni védőoltást adnak be egy lánynak a szolnoki Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában 2013. február 11-én. A szolnoki önkormányzat 2008-ban indította el komplex méhnyakrák-megelőző programját, amelyet a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltás biztosításáról szóló önkormányzati rendeletében rögzített. A tárgyévben 13. életévüket betöltött, vagy betöltő leánygyermekek alanyi jogon, szülői hozzájárulás alapján részesülhetnek térítésmentesen a védőoltásban.
Nyitókép: Mészáros János

Ősztől kérhetik a szülők az új HPV-oltást

A kilenckomponensű vakcina nem csak a méhnyakrák, hanem számos más betegség ellen is véd.

Ősztől már 9 komponensű HPV-oltást igényelhetnek ingyenesen a szülők. A vakcina nem csak a méhnyakrák, hanem számos további betegség ellen is véd. A korábbi tapasztalatok szerint viszont sokan nem éltek a lehetőséggel.

Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke az InfoRádiónak elmondta, hogy három éve tart a kampány, jelenleg 60 százalék fölött van az igénylők száma, de évről évre csökken ez a szám. Mint mondta, ezért is gondolták a szakemberek, hogy rá kell erősíteni a kampányra. A másik ok, hogy

az ősztől igényelhető új oltás, amely már 9 komponensű.

A humán papillomavírus ugyanis többféle megbetegedést okozhat, a legismertebb a méhnyakrák, de okozhat szájüregi rákokat, nem rosszindulatú vírusos szemölcsöket is.

HPV oltás nem kötelező, és csak a 13. évüket betöltött 7-ikes lányok kapják ingyen, ha a szülők ezt kérik.

Fiúk számára nem ingyenes, de a szakember szerint érdemes igénybe venni, hiszen a méhnyakrákot leszámítva az összes többi betegség, amit a HPV vírusa okoz, őket is érinti.

Az oltás áráról Póta György azt mondta, hogy azok, akik nem igényelhetik ingyenesen, mintegy 27 ezer forintért kaphatják meg a vakcinát. 12-14 éves kor között két oltás ad védettséget, a náluk idősebbeknél viszont három oltás kell fél éven belül a védettséghez.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: kevesebb magyar gyümölcs és zöldség lesz idén a boltokban, sajnos már nem vagyunk önellátók

Apáti Ferenc: kevesebb magyar gyümölcs és zöldség lesz idén a boltokban, sajnos már nem vagyunk önellátók

Magyarország egyre kevésbé képes ellátni saját magát zöldséggel és gyümölccsel – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc hozzátette: hat év alatt legalább 15 százalékkal csökkent az ágazat által használt termőterületek nagysága.

A tomboló forróság eléri Magyarországot

Indul a durva kánikula, a következő négy napot át kell vészelni.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×